Avrupa ülkelerinde AstraZeneca aşılama süreci durduruluyor

Avrupa ülkelerinde AstraZeneca aşısının kullanımı askıya alınıyor. Hangi ülkeler aşılama sürecini durdurma kararı aldı? AstraZeneca aşısının öldüren yan etkisi ne? AstraZeneca aşısının kullanımı Avrupa ülkeleri tarafından neden durduruluyor?

DANİMARKA’DA AŞILAMA SÜRECİ DURDURULDU

Tüm dünyada olduğu gibi koronavirüsüne karşı aşılama sürecinin devam ettiği Danimarka’da yetkililer önemli bir karar aldı. AstraZeneca tarafından geliştirilen koronavirüsü aşısının kullanımı durduruldu. Bu kararın alınmasında ise aşının ciddi yan etkiler göstermesi gerekçe olarak gösterildi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, aşı olan bazı insanların kanında pıhtılaşma olduğu belirtildi.


112

ASTRAZENECA AŞISI OLAN ASKER HAYATINI KAYBETTİ

Danimarka’nın ardından AstraZeneca aşısının kullanımını durduran bir diğer Avrupa ülkesi İtalya oldu. Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca’nın birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısını olan bir asker hayatını kaybetti. Stafano Paterno isimli 43 yaşındaki asker, İtalya’nın Siracusa kentinde aşı oldu. Aşı olduktan 24 saat sonra hayatını kaybeden askerin ölümü hakkında Siracusa Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Yapılan aşı sonrası hayatını yitiren askerin avukatı ve ailesi, Paterno’nun herhangi bir kronik rahatsızlığının olmadığını ve aşı olmadan önce sağlıklı olduğunu dile getirdi. 

212

ASTRAZENECA’NIN KULLANIMI AB ÜYESİ 9 ÜLKEDE DURDURULDU

İtalya ve Danimarka gibi ülkelerde yaşanan gelişmelerin ardından bir olay da Avusturya’da meydana geldi. Bir hemşire, AstraZeneca aşısını olduktan kısa bir müddet sonra hayatını kaybetti. Bu ölümün gerekçesi ise, AstraZeneca aşısının yan etkisi olan kan pıhtılaşması olarak gösterildi. İtalya, Danimarka ve Avusturya ile birlikte; Norveç, Letonya, Lüksemburg, İzlanda ve Litvanya gibi ülkeler de AstraZeneca aşısının kullanımını askıya aldı.


Almanya ve Fransa gibi AB üyesi ülkeler, AstraZeneca aşısının kullanımını 65 yaşın üzerindeki kişiler ile sınırlandırma kararı almıştı.

AstraZeneca aşısının uygulanması sonrası meydana gelen bir diğer ölüm olayı ise Bulgaristan’da gerçekleşti. Bulgaristan Sağlık Bakanı Kostadin Angelov tarafından yapılan açıklamada, AstraZeneca aşısı olan 57 yaşındaki bir kadının hayatını kaybettiği belirtildi. 

412