DSÖ'den AstraZeneca çağrısı: 'Uygulamaya devam edin'

Avrupa ülkelerinin art arda AstraZeneca aşısının kullanımını durdurması tartışmaları da beraberinde getirdi. DSÖ, ülkelere "Aşıyı kullanmaya devam edin" çağrısı yaparken henüz ülkelerden kullanıma dair bir onay gelmedi.

Covid-19 salgını ve varyantların ülkelerdeki etkisi sürerken, Avrupa ülkeleri art arda Oxford Üniversitesi ve Astra Zeneca tarafından geliştirilen aşının kullanımını durdurdu. 

Salgını geride bırakarak normal hayata dönebilmek için yapılacak çalışmaları dikkatle takip eden ülkelerin vatandaşlarından tepki gecikmezken, aşının kanda tehlikeli oranda pıhtılaşmaya ve ölüme neden olduğu gerekçesi ile hükümetlerden geri adım gelmedi. 

DSÖ: UYGULAMAYA DEVAM EDİN

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) son aöıklamasında söz konusu iddialara dair bağlantı bulunamadığını vurguladı. DSÖ'nün üst düzey yetkililerinden Soumya Swaminathan tarafından yapılan açıklamada, "İnsanların panik yapmasını istemiyoruz. Ülkelere AstraZeneca aşısı uygulamaya devam etmelerini öneriyoruz. Şu ana kadar yaşananlarla aşılar arasında bir bağlantı bulamadık" ifadeleri yer aldı.