Batı ülkeleri Ukrayna’ya yönelik askeri yardımları hızlandırdı

Rusya ve Ukrayna arasında 24 Şubat 2022’de başlayan savaş devam ederken, ABD ve Batı ülkelerinden Kiev’e yönelik destek her geçen gün artıyor. Almanya’dan Patriot hava savunma sistemi ve Fransa’dan askeri tankların Ukrayna’ya gönderilmesinin ardından savaşın seyrinin değişebileceği konuşuluyor.

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat 2022’de başlayan savaş tüm etkisini sürdürürken, Batı ülkeleri son dönemde Kiev’e yönelik askeri desteğini yoğunlaştırdı. 


110

Almanya, Ukrayna’ya yaklaşık 40 adet Marder tipi zırhlı muharebe aracı (hafif tank) göndereceğini ve bunun için gerekli olan askeri eğitimlerin verileceğini duyurdu.


210

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, “Ukrayna’ya bir tabur yani yaklaşık 40 kadar Marder tipi zırhlı muharebe aracı gönderilecek. Bu araçların kullanımı için gereken sekiz haftalık eğitimler ülkemizde verilecek” ifadelerini kullandı.


Marderlerin mart ayının sonuna kadar teslim edilmesinin planlandığını belirten Alman Sözcü, bir adet Patriot uçaksavar füze bataryası için gerekli eğitimlerin Almanya’da verileceğini ifade etti. Hebestreit, Patriot’un ne zaman ve hangi ülke aracılığıyla gönderileceği konusunda herhangi bir bilgi vermedi. 410