Ukrayna’nın dört bölgesinde Rusya’ya katılım referandumu başlıyor

Ukrayna’da Rusya ve Moskova hükümetinin desteklediği ayrılıkçı güçler tarafından kontrol edilen dört bölgede bugün Rusya’ya katılmak üzere referandum gerçekleştirilecek.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 24 Şubat’tan bu yana devam ediyor. Ukrayna’da Rusya ve Moskova hükümetinin desteklediği ayrılıkçı güçler tarafından yönetilen dört bölge Rusya’ya katılmak üzere bugün referandum düzenleyecek.

Batı ülkeleri oylamaları geçersiz ve yasa dışı bir ilhakın habercisi olarak nitelendirdi. Söz konusu referandumlara ayrıca, Batı ülkeleri tarafından kınama geldi.

Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporizhzhia bölgelerinde gerçekleştirilecek olan oylama bugün başlayacak ve Salı günü sonlanacak.

Söz konusu referandumların Batı’ya bir meydan okuma olduğu ve savaşı tırmandırabileceği yönünde değerlendirmeler yapılıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Operasyonun başından bu yana… bahsi geçen bölgelerdeki insanların kaderlerine kendilerinin karar vermeleri gerektiğini söyledik, mevcut durum da bu insanların kaderlerini belirlemek istediklerini gösteriyor” ifadelerini kullanmıştı.