Ukraynalılar hangi ülkelere gidecek?

Rusya’nın işgali ile Ukrayna’nın komşu ülkeleri büyük bir mülteci akınına hazırlanıyor. Peki, Ukraynalılar hangi ülkelere kaçabilir?

Rus birliklerinin Ukrayna’nın başkenti Kiev’e kadar gelmesiyle Ukraynalılar ülkeyi terk etmeye başladı. Ukrayna’dan aktarılan görüntülerde uzun trafik kuyrukları, otobüs terminallerinde yoğunluk ve bavullarıyla yollara dökülen insanlar görüldü.

Birleşmiş Milletler’in (BM) mülteci sorumlusu Filippo Grandi, “100 binden fazla kişinin Ukrayna'daki evlerini çoktan terk ettiğini tahmin ediyoruz" dedi. Grandi, BM’nin Ukrayna'daki insanlara yardım sağlamak için malzeme stokladığını, ancak askeri harekat devam ederken harekete geçemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın Avrupalı komşuları ise 44 milyonluk ülkeden kaçan mültecileri kabul etmeye hazır olduklarını açıkladı.

HANGİ ÜLKELER MÜLTECİ DALGASINA HAZIRLANIYOR?

Polonya, yaralı Ukraynalılar için hastaneleri hazırladığını ve sınır boyunca mülteciler için kabul noktaları kurduğunu bildirdi.

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski de bir "mülteci dalgasına" hazırlandıklarını söyledi. Kaminski, "Polonya, vatandaşlarımız için güvenli bir ülke. Komşularımız için de güvenli bir ülke olacak" dedi.

Ukrayna'nın güneyindeki Moldova, perşembe günü işgal başlamadan önce de binlerce insanın Ukrayna'dan kaçtığını aktarmıştı.

BM Mülteci Ajansı'nın bölge temsilcisi Roland Schilling, "Çok daha büyük rakamlar bekliyoruz. Sınır geçişlerinde oluşan büyük kuyrukların farkındayız. Diğer BM kuruluşlarıyla birlikte insani müdahalemizi hazırlıyoruz" dedi.

Slovakya ve Macaristan da beklenen mülteci akını ile başa çıkmak için sınıra asker gönderdiğini açıkladı.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, önceliğinin İngiliz vatandaşları ve aileleri olduğunu söyledi. Ancak ilerleyen süreçte göç dahil olmak üzere uluslararası ortaklarla birlikte çalışacağını bildirdi. Bakanlık tarafından perşembe gecesi yapılan açıklamada ise İngiltere’deki bazı Ukrayna vatandaşlarının vizelerini uzatmasına izin verildiği aktarıldı.

Perşembe günü, Ukraynalıların bavullarıyla yaya olarak Macaristan ve Polonya sınırlarına yürüdüğü görüldü. Batılı havayolları Ukrayna’nın hava sahasından tamamen kaçındığı ve Kiev'in uluslararası havaalanının Rus hava saldırılarının ilk hedeflerinden biri olduğu için havayoluyla ülkeden ayrılmak seçenekler arasında değil. Diğer yandan, çoğu kişinin saldırıların şiddetinden dolayı yerlerinden ayrılmada sorun yaşadığı ve ilerleyen zamanlarda göç dalgasının daha da artacağı belirtildi.