Ukrayna’dan tahıl sevkiyatı için ilk gemi yola çıktı

Geçtiğimiz hafta Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından ‘Tahıl sevkiyatı’ anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmanın ardından ilk geminin yola çıktığı bildirilirken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan konu hakkında açıklama geldi.

Ankara hükümetinin girişimleri sonucu 22 Temmuz’da Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından ‘Tahıl sevkiyatı’ anlaşması İstanbul’da imzalanmıştı.

Anlaşmanın ardından ilk tahıl gemisinin Ukrayna’dan yola çıktığı bildirildi.

Razoni isimli geminin, Lübnan’ın Tripoli Limanı’na gitmek üzere Odessa’dan hareket ettiği belirtildi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Razoni yarın 15 civarında İstanbul’da olacak. Tahıl arzının dünya için önemi var. Rusya ve Ukrayna dünyadaki tahılın üçte birini üretiyor. Çatışma nedeniyle birtakım sıkıntılar yaşandı, tahılın Ukrayna’dan çıkışı problem haline geldi. Gıda maddelerinin çıkamayışı özellikle Orta Doğu ve Afrika’da güvenlik sorununa dönüşebiliyor. 25 milyondan fazla tahıl savaş nedeniyle bekleniyordu. Rusya’nın limanlarında da gıda ve çeşitli kimyasallar var. Bunların nakli bizim çalışmamızın dışında ayrı bir konu ama bir katkımız olursa Türkiye olarak memnuniyet duyarız” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar ayrıca, “İstanbul’daki koordinasyon merkezi, Rusya ve Ukrayna taraflarının bir arada olabildiği tek ortam. Türkiye’ye olan teveccüh bizi oldukça gururlandırıyor. Mutabakatta 12 gün diye bir ibare var. Eğer taraflardan bir istek gelmezse sözleşme uygulanmaya devam edecek. Aslolan insanların ihtiyaçlarının karşılanması. Birleşmiş Milletler bizi her zaman destekledi. Bizim tarafımızdan yapılan girişimlerin başkaları tarafından yapılmayacağını bildikleri için her zaman destek aldık. Geminin yola çıkışından sonra İstanbul’daki bir temsilci bize teşekkür etti” şeklinde konuştu.