Rusya Odessa Limanı'nı bombaladı: Ukrayna'dan tahıl nasıl çıkarılacak?

Ukrayna tahılının ihraç edilebilmesi için İstanbul'da imzalanan belgenin ardından Rus birlikleri Odessa ve bir koridor oluşturulması için planlamalar yapılan limanları bombaladı. Peki, Ukrayna tahılı ülkeden nasıl çıkarılacak?

Rusya’nın Ukrayna’yı 24 Şubat’ta işgal etmesinin ardından ülkedeki tahılların çıkarılması krizi, gıda kıtlığını da tetiklemişti. Türkiye’de imzalanan anlaşmanın ardından Rus birlikleri Odessa limanını bombaladı.

Dünyanın dördüncü büyük tahıl ihracatçısı olan Ukrayna, ayçiçek yağının yüzde 42’sini, mısırın yüzde 16’sını ve buğdayın da yüzde 9’unu üretiyor.

Ukrayna’nın ihracatındaki düşüş, başta Avrupa olmak üzere onlarca ülkenin gıda kıtlığı riski ile karşı karşıya kalması kaygısını da tetikliyor.

Dünya genelinde gıda fiyatlarında yaşanan artışın nedeni Ukrayna’nın ihracatında yaşanan kriz olarak değerlendirilirken, özellikle Afrika ülkelerinde risk her geçen gün artıyor.

Lübnan, Mısır, Libya, Etiyopya, Güney Sudan, Yemen ve Suriye gibi ülkeler yüksek riskli bölgeler olarak işaret ediliyor.

Dünya Bankası'nın Nisan 2022 Emtia Piyasaları Görünümü raporunda, Ukrayna'daki çatışmanın emtia ticaretini, üretimi ve tüketimi "fiyatları 2024'ün sonuna kadar tarihsel olarak yüksek seviyelerde tutacak" şekilde değiştireceği öngörülüyor.

Hem FAO hem de Dünya Gıda Programı (WFP), gıda krizinin Haziran ve Eylül 2022 arasında artabileceğine vurgu yapılıyor.

Guardian’da yer verilen bir analizde, İstanbul’da imzalanan anlaşmaya rağmen tahılların Ukrayna’dan çıkarılmasının zaman alabileceğine dikkat çekilmişti.

Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye arasında Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nde imzalanan limanlardan sevkiyata ilişkin belgenin ardından umutlar artarken geçiş için Odessa, Çernomorsk ve Yujniy limanlarından çıkacak gemilerin Karadeniz ve İstanbul Boğazı üzerinden dünyaya dağıtılması planlanmıştı.

Söz konusu analizde, tahılların çıkarılması için seçilen limanların çevresinin mayınlardan arındırılması gerektiğine dikkat çekilirken en az yedi kilometrelik hat oluşturulmasına vurgu yapıldı.

Kiev yönetiminin gereklilikleri sağlamak için net bir tarih veremezken işlemlerin birkaç günden birkaç aya kadar uzayabileceği uyarısı yapıldı.

Tahılın kıtalar arası taşınabilmesi için 400 dökme yük gemisine ihtiyaç duyulacağının altını çizen analistler, gemilerin hemen kullanılabilecek durumda olmadığını belirtti.

SALDIRILARA RAĞMEN İHRACAT HAZIRLIĞI

Türkiye’de imzalanan belge ile Kiev yönetimi dünyaya tahıl satmaya hazırlanırken Rusya’nın Odessa Limanı’nı bombalaması, tahılın Ukrayna’dan nasıl çıkarılacağı sorusunu bir kez daha gündeme getirdi. 20 milyon ton tahılın Ukrayna’dan çıkarılarak dünya ülkelerine dağıtılması beklentisi sürerken Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, bu miktarın gelecek yıl 75 milyon tonu bulabileceğini vurguladı.

Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov, Çornomorsk, Odessa ve Yujnıy limanlarının iki hafta içerisinde çalışır vaziyette olacağını belirtti.

Şarku’l Avsat’ta yer alan habere göre, Ukrayna ordusu tarafından sosyal medya ağı Telegram’dan yapılan açıklamada, Rusya'nın iki füzeyle limanı vurduğu belirtilerek, "Düşman, seyir füzeleri ile Odessa limanına saldırdı" ifadelerine yer verdi.

Bu saldırının ardından Facebook'tan açıklama yapan Kubrakov, "Limanlarımızdan tarımsal ihracatın başlatılması için teknik hazırlıklara devam ediyoruz" dedi.