Putin'den kritik tahıl mesajı: "Erdoğan'la görüşeceğim"

Ukrayna'nın işgalinin ardından Türkiye öncülüğünde ülkeden çıkarılan tahılın yoksul ülkeler yerine Avrupa'ya gönderildiğini iddia eden Rusya Devlet Başkanı Putin, "Biz ve en yoksul ülkeler kandırıldık" dedi.

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından ülkedeki tahılın dağıtımı dünya genelinde bir krize dönüşmüştü. 

Türkiye'nin gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından oluşturulan 'tahıl koridoru' ile Karadeniz üzerinden Ukrayna'dan çıkarılan sevkiyata dair Putin'den kritik bir iddia geldi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye arabuluculuğu ile imzalanan tahıl koridoru anlaşmasında belirlenen rotanın değiştirilmesi gerektiğini işaret etti. 

Vladivostok kentinde düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu’nda konuşan Putin, Rusya'nın tahıl sevkiyatı için üzerine düşeni yaptığını belirterek, Ukrayna’dan çıkan tahılın tamamının düşük gelirli ülkelere değil, Avrupa Birliği’ne sevk edildiğini ve düşük gelirli ülkelerin gıdaya erişiminin sağlnamadığını söyledi. 

Putin, tahıl koridoruna ve sevkiyatına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme kararı aldığını ifade ederek, "Ukrayna’yla ilgili tüm zorluklara rağmen Ukrayna tahılının ihraç edilmesi için her şeyi yaptık. Afrika Birliği liderleri ve Afrika ülkelerinin liderleriyle görüştüm ve Ukrayna tahıl ihracatını kolaylaştırmak için onlara söz verdim. Bunu Türkiye ile yaptık. Ara ülke olarak Türkiye haricinde Ukrayna’dan ihraç edilen tahılın tamamı pratikte gelişmekte olan en yoksul ülkelere değil AB ülkelerine gönderiliyor" dedi.