Rusya ve Ukrayna tahliye koridoru için anlaştı

Rusya ve Ukrayna, savaş bölgesindeki sivillere yardım sağlamak ve kuşatma altındaki şehirlerden çıkmalarına yardımcı olmak için insani koridor oluşturulması konusunda anlaştı.

Ukrayna’daki savaşın sekizinci gününde iki ülkeden yetkililer arasındaki müzakereler sürüyor. Görüşmelerde ilerleme kaydedildiğinin ilk işareti olarak, savaş bölgesinde insani koridor oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Rus müzakereci Vladimir Medinsky, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini başlatmasından bu yana ikinci tur müzakereler olan perşembe günkü görüşmelerde “önemli ilerleme” kaydedildiğini bildirdi. Medinsky, “Bugün çözdüğümüz ana mesele, kendilerini bir savaş bölgesinde bulan insanların, sivillerin kurtuluşuna dair” ifadelerini kullandı.

Rus ve Ukraynalı yetkililer, savaş bölgesindeki sivillere yardım sağlamak ve kuşatma altındaki şehirlerden çıkmalarına yardımcı olmak için tahliye koridorları oluşturacak. Ancak bu koridorların ne zaman oluşturulabileceği henüz açıklanmadı.

Ukrayna'nın müzakerecisi Mikhailo Podolyak, iki tarafın sivillerin tahliyesini kolaylaştırmak için mümkün olan en kısa sürede “iletişim ve iş birliği hatları” kurma konusunda anlaştıklarını söyledi. Ayrıca insani koridorların yer alacağı yerlerde, tahliye süresince ateşkes yapılabileceğini de belirtti.