Ukrayna'nın işgali tüm dünyayı açlıkla tehdit ediyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin üçüncü ayı geride kalırken The Ekonomist dergisi “The coming food catastrophe” başlığı ile gıda krizine dikkat çekmişti. Davos’ta konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Kremlin yönetimini suçladı.

The Economist yayınlanan son kapağında, Ukrayna’nın Rusya tarafından işgalinin ardından gıda krizine yaptığı gönderme ile dikkat çekmişti.

Kenahetleri ve şifreleri ile dünyanın en çok konuşulan yayını olan The Economist’in buğday başaklarını kuru kafa olarak simgelemesi, sosyal medyada da en fazla yer bulan görsel oldu.

Geçtiğimiz yıllarda kapağa taşıdığı konular ve görseller ile başta Covid-19 olmak üzere birden fazla olaya gönderme yapan derginin son yayınının ardından açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterresi Rusya'nın Ukrayna'da sürdürdüğü savaşın tarım ürünlerinin fiyatlarının artmasına yol açtığını hatırlatmıştı.

Çin’deki kapanmalar ile birlikte gittikçe derinleşen tedarik zincirindeki kırılma, gıda, tahıl, gübre ve yakıt fiyatlarında artışı da hızlandırmıştı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, nisan ayında yaptığı açıklamada, buğday, arpa, mısır ve diğer hububat fiyatlarındaki yüzde 17,1'lik artıştan büyük ölçüde Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden kaynaklandığı açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Rusya’nın "Ukrayna halkının direnişini kırmak için" tahılları rehin tuttuğunu iddia etmişti.

Davos Zirvesi’nde konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky, Rusya'yı tahıl ihracatını engellemekle suçlarken, kıtlık ve açlık "felaket" konusunda uyarısı yaptı.

Rus kuvvetlerinin Ukrayna'nın “Tahıl, arpa, ayçiçeği ve diğer gıda ürünleri”nden oluşan 25 milyon ton ürünü ihraç etmelerini engellediğini duyurdu.

Zelensky açıklamasında, “Önümüzdeki aylarda siyasi anlaşmaların imzalanmaması halinde kıtlık olacak, felaket olacak, açık olacak, yüksek fiyat olacak" ifadelerini kullandı.

Rusya Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vassily Nebenzya ise suçlamaları "kesinlikle yanlış" sözleri ile reddetti. Tedarik zincirinin aksamasına Ukrayna’nın etkili olduğunu iddia eden Nebenzya, “Nikolaev, Kherson, Chernomorsk, Mariupol, Ochakov, Odesa ve Yuzhny limanlarında 17 eyaletten 75 gemiyi bloke eden ve su yollarını mayınlayan Rusya değil, Ukrayna'dır” dedi. Sorunun çözülmemesi halinde Ukrayna tahılının deniz yoluyla ihraç edilemeyeceğinin de altını çizdi.

Nebenzya, Rusya’nın 1 Ağustos'tan 2022'nin sonuna kadar Karadeniz'deki Novorossiysk limanı aracılığıyla 25 milyon ton tahıl ihraç etmeyi teklif edebilir diyerek, “Yaptırımları kaldırmak istemiyorsanız, neden bizi bu gıda krizine neden olmakla suçluyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise dünya genelindeki gıda krizine vurgu yaparak, Rusya'ya yaptırımların kaldırılması gerektiğini işaret etmişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi ile yaptığı telefon görüşmesinde yaptırımların kaldırılması talebini yineleyen Putin, Batı’nın uyguladığı yaptırımların kaldırılmasının ardından tahıl ve gübre ihracatı yoluyla krizin aşılacağını vurguladı.