Rusya'ya savaş suçu soruşturması

Rusya’nın sivilleri bombalamakla suçlanmasının ardından Ukrayna’da savaş suçlarıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in yanı sıra Kharkiv ve Kherson gibi şehirler son günlerde yoğun bombardımana maruz kaldı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Moskova yönetiminin sivil ölümlere neden olan hava saldırıları nedeniyle savaş suçu işlediğini söyledi. Zelenski’nin ardından 39 ülkeden de Rusya’ya karşı soruşturma açılması çağrısı yapıldı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) ise savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım iddialarıyla ilgili kanıtların toplandığını bildirdi.

ICC Başsavcısı Karim Khan, Ukrayna’daki olaylarla ilgili “mümkün olan en hızlı şekilde” soruşturma açmayı planladığını söyledi. Soruşturma kapsamında Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi de dahil olmak üzere geçmişten bu yana işlediği savaş suçları iddiaları incelenecek.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sivilleri bombalamasının savaş suçu olarak nitelendirilmesi gerektiğini belirtti.

Ukraynalı yetkililerin aktardığına göre, 24 Şubat Perşembe günü başlayan Rus saldırılarında 2 binden fazla sivil öldürüldü. Birleşmiş Milletler ise yaklaşık bir milyon kişinin Ukrayna’dan ayrıldığını açıkladı.