Ukrayna’daki savaş suçları soruşturulacak: Lahey’de merkez kuruluyor

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’daki savaşta işlenen suçların soruşturulması için Hollanda’nın Lahey kentinde uluslararası merkez kurulacağını ve bunun kurulacak özel savaş mahkemesinin ilk adımı olduğunu açıkladı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bir video mesaj yayımladı.

Leyen, Rusya’nın Ukrayna’da sivilleri hedef alan, enerji ve diğer altyapıya zarar veren saldırılar gerçekleştirdiğini söyledi.

Leyen, Rus güçlerinin işkence, kötü muamele, cinsel şiddet ve yargısız infazlar yaptığını belirtirken, “Rusya, işlediği korkunç suçların hesabını vermeli. Putin hesap vermeli. Failleri yargı önüne çıkarmak için elimizden geleni yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı, bu sebeple AB’nin Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) rolünü destelediğini söyleyerek, “Rusya’nın işlediği suçların yargılanacağı özel bir mahkemenin gerekli olduğuna inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Leyen, Ukrayna’da bu hafta sonu düzenlenen konferansla Hollanda’nın Lahey kentinden savaş suçlarının soruşturulmasına yönelik uluslararası merkez kurulması hakkında anlaşma imzalanmasının, kurulması istenen özel savaş mahkemesinin ilk adımı olacağını söyledi.

Ortak soruşturma ekibinde UCM’nin yanı sıra Ukrayna, Litvanya, Polonya, Estonya, Letonya, Slovakya ve Romanya’dan uzmanların bulunacağı belirtildi.