Ukrayna ve Sırbistan sipariş için sıraya girdi

SİHA ve İHA teknolojilerinde dünyanın önde gelen ülkelerinden olan Türkiye’nin üretimi olan Bayraktar TB-2’lerin Suriye ve Libya’daki operasyonlarda gösterdikleri üstün başarı dünya gündeminde geniş yer bulmuştu. Son dönemde Azerbaycan ve Ermenistan arasında patlak veren savaşta, Azerbaycan ordusu tarafından kullanılan Bayraktar TB-2’lerin 48 saat içerisinde onlarca hedefi yok etmesi, söz konusu teknolojiye sahip olmak isteyen ülkelerin sayısını artırdı.

Silahsız ya da silahlı insansız hava araçlarının yani droneların savaş sahnesinde yer aldığı ilk günden beri teknoloji ciddi anlamda ivme kazandı. Pek çok ülke silahsız hava aracı ya da silahlı hava aracı satın alabilmek ya da üretebilmek için birbirleriyle yarışırken, Türkiye’de söz konusu silah teknoloji yarışına dahil oldu. Fakat Türkiye’nin İHA (İnsansız Hava Aracı) ve SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) teknolojisindeki vizyonu ve başarısı diğer ülkelere nazaran daha farklı oldu. Bu alanda teknolojik anlamda pek çok katkı sağlayan Türkiye’nin başarısı ulusal ve uluslararası çok sayıda haber ve yazıya konu oldu. Özellikle Bahar Kalkanı Harekatı, Zeytin Dalı Harekatı ve Barış Pınarı Harekatı’ndaki SİHA ve İHA teknolojisinin üstün başarısı oldukça dikkat çekti.

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN SAVAŞINDA SİHA ETKİSİ

Suriye’de ve Libya’da gerçekleştirilen operasyonlarda kullanılan SİHA ve İHA’lar dünya komuoyunun dikkatini çekmişti. Nitekim Libya ve Suriye’deki operasyonlarda kullanılan Bayraktar TB-2 S/İHA’ların Rus hava savunma sistemlerini imha etmesinin ardından adı ‘Pantsir avcısı’ olarak anılmaya başlanmıştı. Suriye ve Libya’daki başarılarının ardından TB-2’ler Dağlık Karabağ’da da destan yazıyor.

48 saat içerisinde Ermenistan ordusuna ait 30’dan fazla hava savunma sistemini imha eden Bayraktar TB-2’ler, Azerbaycan’a savaş üstünlüğü sağlamış durumda. Türkiye giderek bölgesel güç liginde yükselirken, S/İHA’ların başarıları National Interest, Forbes ve daha pek çok yabancı yayında yer almaya başladı. S/İHA’lar başarıdan başarıya koşarken, sipariş üstüne sipariş yağmaya başladı.

UKRAYNA 48 ADET BAYRAKTAR ALACAK

Ukrayna devletine ait olan savunma sanayi firması Ukrspetsexport’in CEO’su Vadsim Nozdri, “Ukrayna Savunma Bakanlığı, silahlı kuvvetler için 48 adet yeni Bayraktar TB-2 satın almayı planlıyor” bilgisini paylaştı. Ukrayna ordusunun kullanımında şu an için toplamda 6 adet Bayraktar TB-2 bulunuyor.

SIRBİSTAN’DAN BİZ DE ALMAK İSTİYORUZ ÇIKIŞI

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Türkiye'den İHA satın alma konusu ile çok yakından ilgilendiklerini belirterek, Türk İHA'ların son derece iyi olduğunu ifade etti. İHA sistemlerini çok ilginç bulduklarını ve gelecekte bunlardan satın almak istediklerini kaydeden Vucic, "Türk tarafı ile anlaşıp anlaşamayacağımızı göreceğiz. Ne olursa olsun, burada bahsi geçen insansız hava araçları oldukça iyi. Türk üreticilerin hakkını vermem gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Vucic, Sırbistan'ın her zaman güvenliğini güçlendirmek istediğini belirterek, "Biz hiç kimseyi tehdit etmiyoruz, hiç kimseye saldırmıyoruz. Ancak bir sürprizle karşılaşmamak için her daim hazır olmalıyız. Bu kapsamda da gerekli adımları atıyoruz." dedi

SİHA'LAR TÜRKİYE DÜŞMANLARINA GÖZ AÇTIRMAYACAK

Amerika merkezli Forbes dergisi Türkiye’nin S/İHA üretimindeki başarısını gündemine taşıdı. Forbes dergisinde Türkiye’nin İHA ve SİHA envanterini yakından inceleyen bir analiz yayınladı. Türkiye’nin S/İHA üretiminde gösterdiği başarıyı kaleme alan Forbes, sıfır hata sistemiyle nokta atışı gerçekleştiren araçların Türkiye’nin düşmanlarına yıllar boyu göz açtırmayacağını yazdı. “Türkiye’nin var olan İHA ve SİHA envanterinin üstüne eklenecek yeni araçlar, ülkenin düşmanlarına zor günler yaşatacak.” ifadelerini kullanan Forbes, yeni araçların en karmaşık durumlardan dahi kolaylıkla çıkacağını söyledi.

KANADA’DAN S/İHA KAMERALARINA İHRACAT YASAĞI

Kanada merkezli olan ve L3Harris Technologies çatı şirketine bağlı olan Wescam Inc. Havacılık ve Savunma Sanayii odaklı yan ürünler üreten şirket hem hava hem kara hem de hem de deniz araçları için gözetleme teknolojiler geliştiriyor. Bayraktar TB2 ve ANKA’da da bu şirket tarafından üretilen Wescam MX-15D kamera kullanılıyor. 19,5kg ağırlığındaki bu kamera, Full HD olarak video aktarımı yapabiliyor. Aynı ekipmanının ABD, Fransa, Kanada, İspanya gibi birçok ülkede askeri ve sivil amaçlarla görev yaptığı biliniyor.

Kanadalı şirket Azerbaycan ile Ermenistan arasında Karabağ’da yaşanan çatışmaları gerekçe gösterip, Türkiye’nin ürettiği SİHA’ların bu operasyonlarda orantısız güç etkisiyle kullanıldığını öne sürüp ihracat iznini askıya aldı. Şirket, Suriye’de düzenlenen Barış Pınarı harekatı sonrasında da bir süreliğine ihracata engel koymuş ancak harekat sona erdikten ihracata tekrar izin vermişti.

Kanada’nın yasağının ardından akıllara şimdi ne olacak sorusu geliyor. Fakat söz konusu malzeme kolay arıza yapan ve sürekli değiştirilmesi gereken bir ekipman değil. Dolayısıyla Kanada’nın ambargosu ciddi sorun teşkil etmeyecektir. Zaten bu gibi durumlar göz önüne alınarak ülkemizde yedekli olarak fazlaca ürün bulunduğunu tahmin etmek güç değil. Öte yandan Azerbaycan’daki sıcak temas durulduktan sonra da Kanada hükümeti şirketin satış isteğine daha fazla karşı koyamayacak ve yeniden izin verilecektir.