Rusya Türk SİHA'larından rahatsız

Ukrayna, Donbas’ta ateşkese rağmen süren çatışmalarda ilk kez Türkiye’den aldığı Bayraktar TB2 SİHA’sını kullandığı açıkladı. Rusya ise söz konusu silahların kullanımının bölgedeki istikrarsızlığı artıracağını ve sınırdaki sorunları çözüme kavuşturmayacağını belirterek tepki gösterdi.

2013 yılında Ukrayna’da çıkan olayların ardından Kırım, Rusya tarafından işgal edildi. Daha sonra Ukrayna-Rusya sınırında bulunan Donbas’ta Rusya yanlısı ayrılıkçılar kendini gösterdi.

Geçtiğimiz nisan ayında Ukrayna ile ayrılıkçılar arasında sağlanan ateşkes bozuldu ve bölgede yeniden askeri faaliyetler başladı. Ukrayna sınıra askeri yığınak yaparken, Rusya ise ayrılıkçılara destek vermeyi sürdürdü.

İki ülke arasında süren çatışmalarda Ukrayna’ya destek veren ülkelerden biri de Türkiye oldu. Sözlü desteğin yanı sıra askeri anlamda da Ukrayna ile Türkiye arasında anlaşmalar yapıldı.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki İnsansız Hava Aracı (İHA) ilişkisi, 2019 yılında eski Ukrayna Devlet Başkanı Petr Poroşenko ile imzalanan anlaşmayla başladı. Ukrayna’nın hâlihazırdaki Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy döneminde ise devam ediyor.

Rusya ile çatışma halinde olan Ukrayna’nın Türkiye’den İHA alması, Moskova yönetiminin de tepkisini çekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ile Ukrayna arasındaki iş birliğine dair vurgu yaparken, Moskova tarafı ise söz konusu iş birliğinin sınır hattındaki gerilimi artıracağı görüşünde.

UKRAYNA İLK KEZ TÜRK SİHA’SI KULLANDI

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Donbas’ta Rusya yanlısı ayrılıkçıların ateşkes ihlali yaptığını bildirdi. Paylaşımda, ayrılıkçıların obüs kullandığı ve bir Ukrayna askerinin hayatını kaybettiği, iki askerin ise yaralandığı açıklandı.

Yetkililer, AGİT Özel misyonu kanalıyla saldırıya dair nota gönderildiğini, ancak sonuç alınamadığını aktardı.

Ukrayna, ayrılıkçıların saldırısına karşı ilk kez Türkiye’den aldığı Bayraktar TB2 SİHA’sını kullandığını açıkladı. Kullanılan SİHA’nın temas hattını geçmediği belirtilirken, ayrılıkçılara ait bir obüsün güdümlü füze kullanılarak yok edildiği kaydedildi.

Ukraynalı yetkililerin açıklamasının ardından Moskova’dan da açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kremlin’in söz konusu bilgiyi incelediğini söyledi. Ayrıca Donetsk ve Lugansk yönetimleriyle de temas halinde olduklarını sözlerine ekledi.

Basın açıklaması yapan Lavrov, “Türkiye’de üretilen Bayraktar TB2 SİHA’larının Donbas’ta kullanıldığına dair bilgiyi inceliyoruz. Kiev yönetiminin arka arkaya yaptığı açıklamalardan neyin gerçek, neyin yalan olduğunu anlamak çok zor” ifadelerini kullandı.

Lavrov ayrıca, Ukrayna’nın Staromarevka köyünde provokasyon gerçekleştirdiğini, ancak saldırıların geri püskürtüldüğünü söyledi. Ukrayna’nın SİHA kullandığı saldırıda herhangi bir can kabı bilgisinin olmadığını da sözlerine ekledi.

Rus Dışişleri Bakanı, “Tarih, Ukrayna’nın kaprisli taleplerini kabul eden herkesi düşünmeye sevk etmeli” dedi.

“ENDİŞELERİMİZ HAKLI ÇIKTI”

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise Ukrayna’ya İHA/SİHA gibi silahların tedarik edilmesinin ülkenin doğusundaki durumu kötüleştirebileceğine yönelik endişeleri haklı çıkardığını söyledi.

Gazetecilere demeç veren Peskov, “Türkiye ile gerçekten iyi bağlarımı var. Ancak bu durumda, bu tür silahların Ukrayna ordusuna teslimatının temas hattındaki durumu potansiyel olarak istikrarsızlaştırabileceğine dair endişelerimiz ne yazık ki haklı çıkıyor” dedi.

Silahların Ukrayna’nın doğu bölgesinde kullanılabileceğini öngördüklerini belirten Peskov, “Bu Ukrayna’nın iç sorununun çözümüne katkıda bulunmaz” açıklamasını yaptı.

Ukrayna, ABD ve diğer NATO ülkelerinden de askeri destek alıyor. NATO üyesi olan Türkiye, Moskova’nın Kırım’ı ilhak etmesini her fırsatta eleştirirken, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ise destek verdiğini açıkladı.

Kiev yönetimi, Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA’larını satın almasının yanında başkent Kiev yakınlarındaki bir fabrikada benzer SİHA’ların üretilmesi konusunda da Türkiye ile anlaşmaya vardı.

Aralık 2020’de Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Türkiye arasında, korvet (hafif savaş gemisi) ve SİHA üretimi için 69 milyon dolarlık bir anlaşma imzalandı.

Ukrayna Savunma Bakanı Andrei Taran, Türk İHA ve SİHA’larını geliştiren Baykar Savunma’nın Ukrayna’da bakım ve eğitim merkezi inşa edeceğini açıkladı.

2014’ten bu yana Ukrayna’nın Donbas bölgesinde hükümet ile ayrılıkçılar arasındaki çatışmalarda en az 14 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.