Rus ve Ukraynalı heyetler Belarus'ta bir araya geliyor

Rus birlikleri Ukrayna’ya yönelik saldırılarına devam ederken, iki ülkeden gelen heyetlerin Belarus sınırı yakınlarında görüşeceği açıklandı. İşte Rusya-Ukrayna savaşına dair son gelişmeler…

Rusya’nın Ukrayna topraklarına düzenlediği saldırıların beşinci gününde taraflar müzakere kararı aldı. Rus haber ajansı TASS’ın aktardığına göre, Rus ve Ukraynalı heyetler arasındaki müzakerelerin pazartesi sabahı başlaması planlanıyor.

Toplantının daha erken bir zamanda yapılacağı, ancak Ukrayna heyetinin yaşadığı lojistik problemleri nedeniyle geciktiği belirtildi.

El Cezire’den Jonah Hull, Kiev ile Moskova arasındaki görüşmelerin başlamak üzere olduğunu ve ülke liderleri olmasa da üst düzey hükümet yetkililerinin yer aldığını bildirdi. Görüşmelerin Ukrayna-Belarus sınırındaki Pripyat’ta gerçekleştirileceğini aktaran Hull, “Görüşmeler için oldukça ürkütücü bir ortam, ancak görüşmelerin çerçevesinin ne olduğu, ne kadar süreceği veya masada neler olduğu net değil” dedi.

LİDERLERDEN UKRAYNA AÇIKLAMASI: VATİKAN ARABULUCUĞA HAZIR

Pazar günü İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefonda görüşen Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, önümüzdeki 24 saatin Ukrayna için çok önemli olduğunu söyledi.

Vatikan hiyerarşisinde Papa'dan sonra ikinci sırada yer alan Pietro Parolin, İtalyan gazetelerine “Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşa rağmen müzakerelere her zaman yer olduğuna inandığını" ve Vatikan'ın savaşı sona erdirmek için Rusya ile Ukrayna arasında "diyaloğu kolaylaştırmaya" hazır olduğunu ifade etti.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Putin’in Ukrayna’ya saldırılarını kınamayı reddetti ve Brezilya’nın tarafsız kalacağını söyledi. Basın toplantısında konuşan Bolsonaro, Rusya ve Ukrayna’nın “neredeyse kardeş milletler” olduğunu belirterek, “Taraf tutmayacağız. Tarafsız olmaya devam edeceğiz ve mümkün olan her konuda yardımcı olacağız” dedi. Bolsonaro daha saldırıların hemen öncesinde de “Rusya ile dayanışma içinde olduğunu” dile getirerek Batılı müttefiklerinin tepkisini çekmişti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’in Rusya'nın Ukrayna saldırısındaki son gelişmeleri ele almak için pazartesi günü müttefikleriyle görüşme yapacağı bildirildi.

GÜNEY KORE VE SİNGAPUR DA BATI’YA KATILDI

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, stratejik ürünlerin ihracatını yasaklayarak Rusya'ya karşı ihracat kontrollerini sıkılaştırmaya ve Batılı ülkelerin bazı Rus bankalarını SWIFT uluslararası ödeme sisteminden bloke etme yaptırımına dahil olmaya karar verdiğini açıkladı.

Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan ise Singapur'un Rusya'ya "uygun yaptırımlar ve kısıtlamalar" getirme niyetinde olduğunu söyledi. Balakrishnan, "Singapur, Rusya'ya karşı uygun yaptırımlar ve kısıtlamalar uygulamak için benzer düşünen birçok ülke ile birlikte hareket etmeyi planlıyor" dedi.

Büyük bir finans ve nakliye merkezi olan Singapur'un, Ukrayna'ya yönelik silah olarak kullanılabilecek ürünlere ihracat kontrolleri uygulayabileceği belirtildi.

İngiltere, Ukrayna'nın işgaline karşılık Rus merkez bankasına karşı ek önlemler aldığını söyledi. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “Birleşik Krallık Hükümeti, herhangi bir gerçek veya tüzel kişinin CBR, Rusya Ulusal Varlık Fonu ve Rusya Federasyonu Maliye Bakanlığı ile ilgili finansal işlemlerde bulunmasını yasaklayan kısıtlamaları yürürlüğe koymak için gerekli tüm adımları derhal atacaktır” ifadeleri yer aldı.

Batılı ülkelerin Ukrayna'yı işgali nedeniyle Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar açıklamasının ardından ruble, ABD doları karşısında yüzde 30 değer kaybetti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB'nin Rus uçaklarına genel uçuş yasağı getirdiğini duyurdu. Von der Leyen, “Rusya'ya ait, Rus tescilli veya Rus kontrolündeki uçaklar için AB hava sahasını kapatıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Böylelikle özel jetler de dahil olmak üzere tüm Rus uçaklarının herhangi bir AB ülkesine inemesi, bu ülkelerden havalanması veya ülkelerin üzerinde uçması engellenmiş oldu.

Von der Leyen ayrıca Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne ait olduğunu belirterek, “Onlar bizden biri ve onları dahil etmek istiyoruz” dedi.

YENİ UYDU GÖRÜNTÜLERİ ve RADYOAKTİF TEHLİKE

ABD'li Maxar Technologies şirketi, yaklaşık 64 kilometre uzaklıktan Kiev yönünde hareket eden Rus kara kuvvetlerinin gösteren bir yeni uydu görüntülerini yayınladı.

Maxar, sevkiyatın Ukrayna'nın Ivankiv kentinin kuzeydoğusunda olduğunu ve tanklar, piyade savaş araçları ve toplar da dahil olmak üzere yakıt, lojistik ve zırhlı araçları içerdiğini bildirdi.

Çernobil riskinin ardından açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM) nükleer gözlemcisi, Rus füzelerinin Kiev'deki bir radyoaktif atık imha tesisini vurduğunu, ancak binalarda herhangi bir hasar veya radyoaktif madde salınımına dair bir belirti olmadığını söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Müdürü Rafael Grossi, Ukraynalı yetkililerin meydana gelen saldırı hakkında ofisini bilgilendirdiğini ve ajansın bölgedeki radyoaktif izleme sonuçlarını almayı beklediğini söyledi.

Grossi bölgenin hasar görmesi durumunda “insan sağlığı ve çevre için potansiyel olarak ciddi sonuçlar” doğurabileceği konusunda uyardı.

“SALDIRILAR YAVAŞLADI”

Ukrayna ordusu, Rus birliklerinin saldırılarını yavaşlattığını söyledi. Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanlığı, “Rus işgalciler taarruz hızını düşürdüler, ancak hala bazı alanları almaya çalışıyorlar” açıklamasını yaptı.

İngiltere Savunma Bakanlığı ise Rus kuvvetlerinin Kiev’deki ilerleyişinin lojistik başarısızlıklar ve Ukrayna direnişi nedeniyle yavaşladığını belirtti. Bakanlıktan yapılan açıklamda, “Putin'in kara kuvvetlerinin büyük kısmı Kiev'in 30 kilometre kuzeyinde kalıyor. Ukrayna kuvvetlerinin çatışmanın ilk günü için kilit bir Rus hedefi olan Hostomel havaalanını savunması nedeniyle ilerlemeleri yavaşladı” ifadeleri yer aldı.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Rusya'nın saldırılarının başlangıcından bu yana 14'ü çocuk 352 sivilin öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca 116'sı çocuk olmak üzere bin 684 kişinin de yaralandığı belirtildi.