Zelenski: "Batı Putin'in şantajına kanmasın"

Ukrayna ordusunun zaferlerinin ardından Moskova yönetiminin aldığı seferberlik kararı tartışılırken Cumhurbaşkanı Zelenski, Rusya'nın nükleer silah kullanacağına inanmıyorum. Batı Putin'in şantajına kanmasın" uyarısı yaptı.

Rusya'nın Ukrayna'daki hesapları bir bir tersine dönerken savaşın ilk günlerinden bu yana Moskova'nın en büyük tehdidi olan nükleer silahlar bir kez daha gündeme geldi. 

Alman Bild gazetesine konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Putin'in Rusya'da ilan ettiği kısmi seferberlikten haberleri olduğunu, istihbarat birimlerinin kendilerini bilgilendirdiğini belirtti. 

"Kısmi seferberlik Rusya'nın subaylar ve diğer askeri personelle sorunları olduğunu gösteriyor. Putin, Ukrayna'yı kanda boğmak istiyor, aynı zamanda kendi askerlerinin kanında da boğmak istiyor" ifadelerini kullanan Zelenski, "Bu silahları kullanacağına inanmıyorum. Dünyanın bu silahları kullanmasına izin vereceğini sanmıyorum. Putin'in tehditlerine boyun eğmemek gerekiyor. Yarın Putin, 'Ukrayna dışında Polonya'nın bir kısmını da istiyoruz, aksi takdirde nükleer silah kullanacağız.' diyebilir. Bu tavizleri veremeyiz" dedi. 

STOLTENBERG: PUTİN NÜKLEER SAVAŞI KAZANAMAZ

Öte yandan Donetsk ve Luhansk'ta yapılması planlanan referanduma ve Rusya'nın aldığı seferberlik kararına ilişkin konuşan NATO genel Sekreteri Stoltenberg, "Putin çok tehlikeli bir söylem kullanıyor, nükleer bir savaşı kazanamaz. Putin'in açıklamaları savaşın istediği yönde gitmediğini gösteriyor. Saldırıya uğrayan ülkeleri savunmak meşrudur" dedi.

Stoltenberg, Rusya'nın kısmi seferberlik ilanına ilşkin ise Rusya Devlet Başkanı Putin'in büyük bir stratejik hata yaptığı ifadelerini kullandı. 

Ukrayna, Avrupa Birliği (AB), Almanya, İngiltere, Letonya, Hollanda ve ABD tarafından yapılan açıklamalarda, Rusya'nın kısmi seferberlik ilanı "başarısızlık", "zayıflık" ve "panik göstergesi" olarak nitelendi.