Ukrayna Genelkurmay Başkanı ilerleme kaydedilememesinin nedenlerini açıkladı

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Zalujni, ülkenin doğusunda yaşanan savaşın gidişatına ilişkin açıklamalarda bulundu. Zalujni, savaşın teknolojik nedenlerle çıkmaza girdiğini ifade etti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Zalujni, The Economist dergisine savaşın gidişatıyla ilgili görüşlerini paylaştı.

Büyük bir kırılma beklemediğini belirten Ukraynalı komutan, çatışma taraflarının teknolojik seviyesinin savaşı bir çıkmaza sürüklediğini belirtti.

Karşı saldırıyla ilgili “Dört ayda Kırım’a ulaşmış, Kırım’da savaşmış, şehirden çıkıp şehre tekrar girebilmiş olmamız gerekirdi” açıklamasında bulundu.

Bu teze Avdiivka cephesinde ulaştığını söyleyen Zalujni, “Biz düşmanın yaptığı her şeyi görebiliyoruz, onlar da bizimkini görebiliyor. Bu çıkmazdan kurtulmak için yeni bir şeye ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Orgeneral Zalujni, tıkanıklığın giderilmesi için silahlı insansız hava araçları (SİHA), elektronik savaş teknikleri, hava savunma sistemleri, mayın temizleme cihazları gibi kritik öneme sahip savunma ekipmanlarında acil inovasyon gerçekleştirilmesini önerdi.

Batı’dan gelen destek için minnettar olduklarını belirten Başkomutan, “Bu savaşın tarihi geçmiş yöntemler ve eski nesil silahlar kullanılarak kazanılamayacağını anlamak önemli. Bunlar kaçınılmaz olarak gecikmelere ve sonuç olarak bozguna yol açacaktır” dedi.