"Ukrayna'daki savaş küresel ekonomi için felaket"

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Ukrayna’daki savaşın küresel ekonomik büyümeyi azaltacak bir “felaket” olduğunu söyledi.

Ukrayna’daki savaş yalnızca bulunduğu bölgeyi değil küresel ekonomiyi de derinden sarstı. BBC’ye röportaj veren Dünya Bankası Başkanı David Malpass, en büyük endişesinin insan kayıpları olduğunu dile getirirken, savaşın küresel ekonomiye etkisine de değindi.

Malpass, “Ukrayna’daki savaş dünya için kötü bir zamanda gerçekleşiyor çünkü enflasyon rakamları zaten yükselişteydi” dedi ve savaşın küresel ekonomik büyümeyi azaltacak bir “felaket” olduğunu söyledi.

Gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Malpass, savaşın ekonomik etkisinin Ukrayna sınırlarının ötesine geçtiğini ve özellikle küresel enerji fiyatlarındaki artışların "en çok yoksulları ve enflasyonu etkilediğini" dile getirdi.

S&P Global Platts'a göre Ukrayna, ikinci sıradaki Rusya ile dünyanın en büyük ayçiçek yağı üreticisi. İki ülke, küresel üretimin yüzde 60'ını oluşturuyor.

JP Morgan'a göre ise Rusya ve Ukrayna küresel buğday ihracatının yüzde 28,9'unu karşılıyor. Savaşın başlamasından bu yana Chicago borsasında buğday fiyatları 14 yılın en yüksek seviyesinde işlem görüyor.