Zelenski: "Ukrayna 6 bin kilometrekare alanı ele geçirdi"

24 Şubat'ta Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından özellikle de Kharkiv bölgesi en kritik noktalardan biri olmuş ve Moskova yönetimi kısa sürede ele geçirildiğini duyurmuştu. Ukrayna'nın taaruza geçmesinin ardından bölgedeki son durumu Devlet Başkanı Zelenski açıkladı.

24 Şubat'ta bu yana devam eden Rusya - Ukrayna savaşında Kiev yönetimi başkenti korumuş ve hemen ardından da kaybedilen bölgeler için harekete geçmişti. 

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, eylül ayının ilk günlerinden bu yana tarruza geçen Ukrayna ordusunun başarılarını bir video ile duyurdu. 

Ukrayna'daki son duruma ilişkin videosunda Zelenski, Rusya'ya karşı savaşan ülke ordusunun 6 bin kilometrekareden fazla alanı ele geçirdiğini belirterek, "Eylül ayının başından beri askerlerimiz doğu ve güneyde 6 bin kilometrekarelik Ukrayna topraklarını kurtardı ve ilerlemeye devam ediyoruz" dedi. 

Öte yandan, Ukrayna istihbaratından kıdemli bir isim, çok sayıda Rus esirini barındıracak yer bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını açıkladı. 

Euronews'te yer alan habere göre, Kiev yönetimi paza günü üç bin kilometrekare alanın ele geçirildiğini; 24 saat içinde 20'den fazla yerleşim yerinin geri alındığını duyurmuştu.