Ukrayna, Rusya’ya karşı askeri envanterini güçlendirmenin peşinde…

Donbass, Donestk, Lugansk gibi bölgelerde Rusya ile yaşanan gerilim, Kiev hükümetini savunma alanında daha fazla yatırım yapmaya zorluyor. Ukrayna ordusu, askeri envanterini her geçen gün güçlendiriyor. Peki, Ukrayna, Rusya’ya karşı savunma alanında hangi adımları atıyor?

Ukrayna ordusu, özellikle zırhlı araç envanterini genişletmeye öncelik veriyor. Kiev, Kozak-2 4x4 hafif zırhlı aracının üretimini artırmayı planlıyor. Defence Türk’ün haberine göre, Ukraynalı Pratica firmasının geliştirme departmanı başkanı Serhiy Vilkov, bu zırhlı aracı Endonezya’da üretebileceklerini söyledi.

Vilkov, Ukraynalı Pratica şirketi ile Endonezyalı PT Pindad arasında, askeri teçhizat geliştirmek ve üretmek için bir iş birliği mutabakatı imzalandığını kaydetti. İki şirket arasındaki sözleşme kapsamında; Endonezya, geçtiğimiz sene araştırma ve geliştirme yapmak için iki adet Kozak 4x4 hafif zırhlı aracı Ukrayna’ya teslim etti.

Practica şirketi tarafından geliştirilen ve tasarlanan Ukrayna zırhlı personel taşıyıcısı olan Kozak, ilk olarak 24 Ağustos 2009’da görücüye çıktı. Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü’nü anmak için gerçekleştirilen askeri geçit töreninde sergilenen Kozak, çeşitli özelliklere sahip.

2015 yılında ise yine Pratica tarafından Kozak-2 hafif zırhlı aracı geliştirildi. Kozak-2, Ukrayna Ordusu’nun zırhlı ve mayın koruması sağlayabilecek taktik tekerlekli araç ihtiyacını karşılamak için üretildi. Çok amaçlı bir zırhlı araç olan Kozak-2, mürettebatı anti-personel mayınlarına karşı koruyor. Ayrıca Kozak-2, çeşitli patlayıcılara karşı da mürettebata koruma sağlıyor.

Defence Türk’ün aktardığına göre, Kozak-2’nin yeni versiyonu, zırh plakalarından yapılmış bir yapıya sahip. Kozak-2’nin önceki versiyonunda ise İtalyan şirketi Iveco Defence Vehicle tarafından geliştirilen EuroCargo 4x4 kamyon şasisi temel alınmıştı.

RUS TANKLARINA KARŞI JAVELIN FÜZESİ

Moskova’nın bölgedeki hareketliliğini yakından takip eden Kiev, savunma alanına yönelik yatırımlarını artırmak ve herhangi bir Rus saldırısına karşı tedbirli olmak istiyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Khomchak, 3 Temmuz 2020’de Armialnform’a yaptığı açıklamada, Rus ana muharebe tanklarına (AMT) karşı, Javelin ve Bayraktar TB2’nin kullanıma alınacağını duyurmuştu.

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerinden biri olarak biliniyor. FGM-148 Javelin füzesi, lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebiliyor. 800mm’ye kadar zırh delebilen Javalin füzesi, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için hedefini kolaylıkla imha edebiliyor. 2.5 kilometre menzili olan Javelin füzesi, birçok ülke tarafından tercih ediliyor.

KİEV, RUSYA’YI JAVELIN İLE VURMUŞTU

Geçtiğimiz ay Ukrayna Ordusu, Donetsk bölgesinde, Javelin ATGM ile atış gerçekleştirmişti. Kiev hükümeti, Rus tanklarını simüle eden hedefleri Javelin ile vurmuştu. Atışlarda kullanılan hedef platformların tavan kısmında ek zırhlara sahip oldukları gözlemlendi. SavunmaSanayiST’nin haberine göre, RPG Ağı’na benzer yapıda bulunan zırh eklemeleri, tanksavar mühimmatının deliş gücünün düşürülmesi için kullanılıyor.

Kiev hükümetinin, ABD’den satın aldığı Javelin ATGM, ilk olarak Donetsk bölgesinde kullanıldı. Javelin ATGM, doğrudan ve üstten vuruş modlarına sahip bir tanksavar füze olarak biliniyor. Kiev’in Washington’dan 500 adet Javelin füzesi aldığı belirtilirken, bu füzelerin kullanımı için ise 100 adet Fırlatma Ünitesi tedarik ettiği dile getiriliyor.

UKRAYNA DAHA FAZLA TB2 ALMAYI PLANLIYOR

Ukrayna savunma alanında Türk Bayraktar TB2 insansız hava aracı (SİHA) alarak askeri envanterini güçlendiriyor. Ekim 2021’de Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, ilk defa TB2 kullanıldığı duyurulmuştu. Rusya yanlısı ayrılıkçıların obüsler kullanarak ateşkes ihlali yaptığını belirten Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, saldırıya yanıt olarak ilk defa Türk Bayraktar TB2 insansız savaş hava aracının kullanıldığını bildirmişti.

Ukrayna’nın Donbass’ta ilk defa Türkiye’den aldığı TB2’leri kullanmasının ardından Rusya duruma tepki göstermişti. Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olduklarını belirtirken, “Ama bu durumda, Ukrayna ordusuna yapılan bu tür silah satışlarının bölgede istikrarsızlığa yol açabileceği endişelerimiz de gerçeğe dönüşüyor” şeklinde konuşmuştu.

Peskov ayrıca, “Bu silahlar Ukrayna ordusunun eline geçtiği andan itibaren bunun Ukrayna bölgesinde (Donbass) kullanma potansiyelinin olduğunu ve bir istikrarsızlığa yol açabileceğini gördük” ifadelerini kullanmıştı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Sergei Shaptala ise Kasım ayında katıldığı bir televizyon kanalında konu hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştu. Shaptala, Rusya’ya karşı TB2’leri kullandıklarını doğrularken, “Onları kullandık. Ekranda askerlerimizin ateş altında olduğuna şahit olduk. Ayrılıkçılar, Minsk anlaşmalarını ihlal etti” şeklinde konuşmuştu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı ayrıca, “Devlet bize Bayraktar SİHA’ları alıyor. Şu anda kullanımda olan SİHA’larımız var ve burada durmayacağız, artırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Bugün gelinen noktada; Moskova’nın, Türkiye tarafından Ukrayna’ya satılan TB2’ler nedeniyle rahatsızlığı devam ediyor. Ankara ise Moskova’nın eleştirileri karşısında; Türkiye’nin dış ülkelere silah ihracatı yapabileceğini ve Ukrayna’nın faaliyetlerinden sorumlu tutulamayacağını dile getiriyor.

TB2’lerin Moskova karşısında önemli bir koz olduğunu düşünen Kiev, Türkiye ile bu alanda iş birliğini güçlendirmeyi hedefliyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, Eylül 2021’deki açıklamasında, Türk İHA’larının Ukrayna topraklarında üretileceğini belirtmişti.

Öte yandan Rusya ise Ukrayna’nın aldığı TB2ler karşısında yeni adımlar atıyor. İnsansız hava araçlarına karşı etkili olduğu öne sürülen Gibka-S sistemlerinin, en yakın zamanda Rusya ordusuna takviye edilmesi bekleniyor.

Alçak ve son derece alçak irtifalarda seyreden Gibka-S’ler; İHA’lara, uçaklara, helikopterlere, kruz füzelerine ve yüksek hassasiyetli silah sistemlerine etkili bir şekilde karşı koyabiliyor.