Ukrayna hükümeti web sayfalarına siber saldırı

Ukraynalı yetkililer, büyük bir hacker saldırısının ardından hükümete bağlı web sayfalarının kapatıldığını duyurdu.

Ukrayna basınında yer alan hacker saldırıları haberine resmi kaynaklardan doğrulama geldi. Yetkililer, büyük bir siber saldırının ardından hükümete bağlı bazı web sayfalarının kapatıldığını duyurdu. 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Nikolenko, sosyal medya ağı Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, "Büyük bir siber saldırının ardından başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere bazı devlet kurumlarının web sayfalarının geçici olarak kapatıldığını" belirterek, "Uzmanlarımız BT sistemlerinin çalışmasını geri yüklemek için çalışıyor” dedi.

Siber saldırıya gerçekleştiren kişi ya da kişilerin hangi gruba bağlı olduğuna ilişkin bir açıklama yapılmazken basında yer alan haberlerde Moskova ile gerilime dikkat çekildi. 

Nikolenko, AP'ye verdiği demeçte, "Soruşturmanın devam ediyor olmasından dolayı saldırının arkasında kimlerin olduğunu söylemek için çok erken fakat geçmişte Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik siber saldırılarına ilişkin uzun bir kayıt var" ifadelerini kullandı. 

Gerçekleştirilen siber saldırının ardından başta kabine olmak üzere bakanlıklar, Ulusal Acil Servis ve Ukraynalıların elektronik pasaportlarının ve aşı sertifikalarının saklandığı web sayfalarına erişim sağlanamadı. 

Söz konusu sayfalarda, Ukraynaca, Rusça ve Lehçe olarak Ukraynalıların kişisel verilerinin kamuya sızdırıldığına dair bir mesaj yer aldı. Sayfalarda ayrıca "Kork ve en kötüsünü bekle. Bu, geçmişiniz, bugününüz ve geleceğiniz için" ifadelerinin yer aldığı mesajlar yayınlandı. Ukrayna Devlet İletişim ve Bilgi Koruma Servisi, hiçbir kişisel verinin sızdırılmadığını açıkladı.