Ukrayna: "Ukrayna’nın ittifaka katılmasına sadece Kiev ve NATO karar verebilir”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, ülkesinin NATO’ya dahil olması ile ilgili kararın yalnızca kendilerine ve ittifaka üye olan ülkelere ait olduğunu kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, Alman Bild gazetesine konuştu. Kuleba, Ukrayna’nın NATO’ya dahil olması ile ilgili kararın yalnızca kendisine ve ittifaka üye olan ülkelere ait olduğunu belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı, “Bu kararın sadece Ukrayna’ya ve 30 NATO ülkesine bağlı olduğuna inanıyorum. Ukrayna kararını uzun zaman önce verdi. Anayasamızda ve ulusal dış politika stratejimizde belirtildiği gibi NATO üyesi olmaya çaba harcıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kuleba, Ukraynalıların birçoğunun ittifaka katılım sürecini onayladığını belirtirken, zaman içinde giderek daha fazla kişinin bu tutumu benimsediğini ileri sürdü.

Daha önce de Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andrey Yermak, Kiev’in NATO üyeliğine hazır olduğunu söylemiş ve bu konunun Ukrayna için ölüm-kalım meselesi olduğunu belirtmişti.

WASHİNGTON POST: “TÜRK SİHA’LARI MOSKOVA’DA ALARMA YOL AÇTI”

Öte yandan Ukrayna ile Rusya arasındaki sınırda gerilim tırmanmaya devam ediyor. İki taraf arasında tansiyon yüksek bir şekilde seyrederken, Washington Post gazetesi, Türkiye’nin Ukrayna’ya sattığı silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) önemine dikkat çekti.

Haberde, SİHA’ların söz konusu saldırıdan önce sadece keşif uçuşu için kullanıldığı belirtilirken, “Bu, Rusya için Ukrayna’nın bölgedeki askeri dengeyi potansiyel olarak değiştirmek için cephaneliğini artırdığının bir başka işaretiydi” ifadelerine yer verildi.

Haberde ayrıca, “Türkiye ve Ukrayna, aynı zamanda Ukrayna’da SİHA üretim tesisi kurmak için anlaştı” denildi.

Washington Post tarafından yayımlanan haberde, TB2’ler hakkında, “Ülkelere geleneksel hava kuvvetini sürdürme maliyetinin çok altında gizli hava gücü sunuyor. Libya ve Suriye’deki çatışmalarda belirgin bir şekilde bulundular, ancak belki de Azerbaycan’ın 2020’de Ermenistan’a karşı TB2’leri kullanması Ukrayna’ya ilham verdi” ifadelerine yer verildi.