Ukrayna lideri Zelenski: “10 milyondan fazla Ukraynalının elektriği yok”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın saldırıları sonrası devam eden elektrik sıkıntısı hakkında konuştu. 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın saldırıları sonrası ülkede devam eden elektrik sıkıntısı hakkında konuştu.

Zelenski, planlı stabilizasyon çalışmalarına ek olarak acil kapatmaların yaşandığına dikkat çekti.

Ukrayna lideri, “Şu anda çoğu Vinnytsia, Odesa ve Kiev bölgesinde olmak üzere 10 milyondan fazla Ukraynalı elektriksiz. Elektrik tedarikini normalleştirmek için her şeyi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Zelenski, Dnipro’daki saldırı sonucu onlarca kişinin yaralandığını, saldırıdan etkilenenlere gerekli yardımın sağlandığını ve Zaporijya’da Rus bombordımanı sonucu yıkılan bir konut binasının enkaz kaldırma çalışmalarına devam ettiğini ifade etti.

Ukrayna lideri ayrıca, dün günün ilk yarısında Ukrayna savunma güçlerinin, 6 Rus seyir füzesi ve 5 Shahed düşürmeyi başardığını söyledi.

Zelenski, Ukrayna’ya yeni savunma yardım paketi için Finlandiya ve İşveç’e teşekkür ederken, “Bu çok önemli. Devletlerin bu tür her kararı, onları zaferimizin ve gelecekteki başarımızın ortak yaratıcıları yapıyor” şeklinde konuştu.