Ukrayna lideri Zelenski: “Her yarın için savaşmamız gerektiğini biliyoruz”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, savaşın birinci yıl dönümünde yaptığı açıklamada, “Yarın için savaşmamız gerektiğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşta beyaz bayrak çekmediklerini söyledi.

Zelenski, “Bugün tam bir yıldır ayaktayız ve hala her yarın için savaşmamız gerektiğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Zelenski, savaşın birinci yıl dönümünde videolu mesajla halka seslendi. Tam bir yıl önce bugün sabah saat 07.00 civarında halka hitap ettiğini söyleyen Ukrayna lideri, “24 Şubat 2022 böyle başladı. Hayatımızın en uzun günü. Tarihimizin en zor günü. Erken uyandık ve o günden beri uyumadık” dedi.

Ukrayna bayrağını korumaya başladıklarını söyleyen Zelenski, “Korkmadık, kırılmadık, pes etmedik. İnancımız, ruhumuz güçlendi. Büyük çaplı savaşın ilk gününden sağ çıktık. Yarın ne olacağını bilmiyorduk ancak her sabah savaşmak gerektiğini anlıyorduk” dedi.

Zelenski, Ukrayna’nın dünyanı şaşırttığını vurgularken, “Ukrayna dünyaya ilham kaynağı oldu. Ukrayna dünyayı birleştirdi. Kanıt olarak binlerce kelime söylenebilir ancak birkaç tanesi yeterli. HIMARS, Patriot, Abrams, IRIS-T, Challenger, NASAMS, Leopard” ifadelerini kullandı.