Zelenski: “Rusya’nın cephede ilerlemesine izin vermiyoruz”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus güçlerinin Donetsk cephesinde ilerlemeye çalıştığını belirtirken, Ukrayna ordusunun Rus saldırılarını başarılı bir şekilde geri püskürtmeye devam ettiğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus ordusunun Ukrayna’nın Donetsk cephesinde büyük kayıplar vermeye devam ettiğini söyledi.

Zelenski, “Cephede durum ağır” dedi.

Telegram hesabından paylaştığı görüntülü mesajda son gelişmeleri değerlendiren Ukrayna lideri, savaşın devam ettiğine dikkat çekti ve Rus ordusunun Donetsk cephesinde ilerlemek için büyük kayıplar verdiğini öne sürdü.

Zelenski, Ukrayna güçlerinin burada Rus birliklerin ilerlemesine izin vermediklerini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı, Rus güçlerinin Luhansk bölgesinde kontrol ettikleri yerleşim yerlerini “elinde tutmaya” çalıştığını söyledi.

AA’nın aktardığına göre, Rusya’nın Ukrayna’da savaş başlatarak bir suç işlediğini belirten Zelenski, Moskova’nın üst düzey siyasi ve askeri yetkililerin yargılanması için yoğun çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti.

Ukrayna lideri, “Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ile zaten bir iş birliği kurduk ve bu iş birliğini artıracağız. Ancak ne yazık ki mevcut uluslararası hukuki araçlar adalet (Ukrayna savaş konusunda) için yeterli değil” ifadelerini kullandı.

Zelenski, Ukrayna’da başlatılan savaşta suçlu şahısların yargılanması için ayrıca uluslararası bir mahkemenin kurulması gerektiğini savundu.

Ukrayna Devlet Başkanı, “Saldırganlığın sorumluluğunun üstlenilmesi için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne ek olarak özel bir mahkemeye ihtiyaç vardır. Böyle bir mahkeme oluşturmak için her şeyi yapıyoruz” dedi.