Zelenski: "Ukrayna-Rusya savaşı Kırım’ın kurtarılmasıyla bitmeli"

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, Rusya ile yaşanan savaşın başlangıç yerinin Kırım olduğunu dile getirdi. Zelenski, “Savaş, Kırım’ın kurtarılmasıyla bitmeli” ifadelerini kullandı. Rusya, Ukrayna’nın bir parçası olan Kırım’ı 2014’te egemenliği altına almıştı.

Zelenski son yaptığı ulusa sesleniş konuşmasını, Kırım’daki Rus üssünde meydana gelen patlamaların hemen ardından gerçekleştirdi.

Zelenski, bir kişinin hayatını kaybettiği ve sekiz kişinin yaralandığı patlamalara değinmezken, “Kırım Ukrayna’ya aittir. Kırım’dan asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ukrayna lideri, “Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın, Kırım’ın işgaliyle başladığını unutmayacağız” dedi.

Patlamaların yaşandığı Saky Askeri Üssü, Novofederika’ya yakın kırımın batısında bulunuyor. Rus turistlerin de tercih ettiği tatil beldelerine yakın bir konumda yer alıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, art arda mühimmat deposunda patlamalar yaşandığını, Ukrayna’nın herhangi bir saldırısının söz konusu olmadığını duyurdu.

Zelenski’nin danışmanlarından Mykhailo Podolyak ise patlamalarla Ukrayana’nın ilgisi olmadığını belirtti.

Patlamalara tanık olanlar en az 12 patlama sesi duyduklarını söylediler. Sosyal medyada paylaşılan bazı videolarda, üssün etrafındaki plajlarda bulunan kişilerin panik yaşadıkları görüldü.

Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitry Medvedev, geçtiğimiz ay yaptığı konuşmasında, Ukrayna’nın Kırım’ı hedef almasının “kıyamet” anlamına geleceğini dile getirmişti.

Ukrayna lideri Zelenski ise, Rusya ile yapılan savaşın bitmeden Kırım’ın tekrar topraklarına alınması gerektiğini söyledi. Bu konu hakkında daha önce de farklı açıklamalarda bulunmuştu.