Rusya’nın 2022’de Ukrayna’ya saldıracağı iddia edildi

Ukrayna istihbarat yetkilileri tarafından Rusya’nın 2022’nin başlarında çok yönlü hava ve deniz saldırısı gerçekleştirileceği iddia edildi.

ABD ile Rusya arasında geçtiğimiz günlerde başlayan gerilim, tırmanmaya devam ediyor.

Ukrayna istihbaratı yetkilileri tarafından öne sürülen iddia, iki taraf arasındaki tansiyonun yeniden yükselmesine neden oldu. Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın 2022’nin başlarında çok yönlü hava ve deniz saldırısı başlatacağını öne sürdü.

Ukrayna Savunma İstihbaratı Şefi Kyrylo Budanov, Military Times’a açıklamalarda bulundu. Budanov, Rusya’nın batı sınırına 92 bin asker gönderdiğini ve 2022’nin başlarında bir saldırı başlatabileceğini belirtti.

Budanov, saldırının Odessa ve Mariupol limanları üzerinden gerçekleşebileceğini ileri sürdü.

Ukrayna istihbaratı tarafından Rus kuvvetlerinin kuzeyden, doğudan ve güneyden ülkenin derinliklerine doğru ilerlerken, işgalin nasıl sonuçlanacağına dair değerlendirmesini detaylandıran bir harita yayınlandı.

ABD Deniz Kuvvetleri Analizleri Merkezi’nde Rusya araştırmaları direktörü olarak görevde bulunan Michael Kofman, söz konusu haritanın gerçekçi olduğunu belirtti.

Budanov, Rusya’nın amacının dezenformasyon kampanyaları ile Ukrayna hükümeti üzerindeki iç baskıyı artırmak olduğunu savundu. Ayrıca Budanov, Ukrayna’da bir hükümet değişikliği olmaması halinde askeri seçeneğin devreye sokulacağını söyledi.