Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Ankara’da

Ukrayna’nın yeni seçilen Devlet Başkanı Zelenskiy Ankara’ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Küliiyesi’nde Zelenskiy’i resmi törenle karşıladı. Yapılan Basın Toplantısı’nda iki taraf da birçok konuya değindi. İkili ilişkilerde son durum..

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Ankara’da

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, resmi ziyarette bulunmak için Ankara’ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi tören ile karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Zelenskiy’i Külliye’nin ana girişinde karşılamasının ardından iki lider tören alanındaki yerlerine doğru yürüdü. İki ülkenin milli marşları, 21 pare top atışı eşliğinde çalındı.16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerlerin de yer aldığı törende, Ukrayna Devlet Başkanı, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı “Merhaba Asker” diyerek selamladı. Daha sonrasında her iki lider kameraların karşısına geçerek gazetecilere poz verdi. Yapılan baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki lider bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın toplantısı

Ukrayna Devlet Başkanlığı ve Parlemento seçimlerinde aldığı başarılı sonuçlar sebebiyle Zelenskiy’i tebrik eden Erdoğan, kendilerini Ankara’da ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti belirtti.M“Sayın Zelenskiy, kritik bir dönemde çok önemli bir sorumluluk üstlendi. Zat-ı devletlerinde Ukrayna halkına hizmet yolunda başarılar diliyorum. 2011’de Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi kurduk ve ilişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine yükselttik. Ülke genelinde devam eden reform sürecinin Sayın Devlet Başkanı’nın liderliğinde yeni bir ivme kanazacağına inanıyorum.” İfadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım’da yaşanan süreç için ise; “Türkiye, Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır. Kırım Tatarı kardeşlerimiz, Türkiye ve Ukrayna arasındaki tarihi ve insani bağların önemli bir unsurudur. Soydaşlarımızın tarihi anavatanları Kırım’daki varlıklarının devamı, kimliklerinin ve kültürlerinin korunması, temel hak ve hürriyetlerinin güvence altına alınması önceliğimiz olmayı sürdürecektir” açıklamalarında bulundu.

Ukrayna’nın doğusunda yaşanan gelişmelere de değinen Erdoğan, “Ukrayna’nın doğusundaki Donbass’taki çatışmaların da en kısa sürede sona ermesi temennimizdir. Bu sorunun uluslararası hukuk ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü temelinde barışçıl bir şekilde çözülebileceğine inanıyoruz. Minsk sürecini destekliyoruz. Ayrıca başkanlığı Türk Büyükelçilerle yürütülen AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu’na da desteğimiz tamdır. Maalesef dün Donbass’ta ateşkesin ihlal edildiği ve açılan ateş sonucunda 4 Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini öğrendik. Bir kez daha buradan Sayın Devlet Başkanı’nın şahsında dost Ukrayna halkına taziyelerimizi ifade ediyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Kendimize yeni bir hedef belirledik''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirilen basın toplantısında ikili ticari ve ekonomik ilişkilere yönelik de açıklamalarda bulundu. “2018 yılında ticaret hacmi 4 milyar dolar civarındaydı, kendimize yeni bir hedef belirledik, 10 milyar dolar. Türkiye ve Ukrayna 10 milyar doları yakalayabilir mi? Bana göre yakalar, Sayın Başkan da aynı kanaati paylaşıyor. Karşılıklı yapabileceğimiz birçok yatırımlar ve atacağımız adımlar var” ifadelerini kullanan Erdoğan, sözlerinin devamında, “Geçen yıl itibariyle 1 milyon 300 bin turist ülkemize geldi. Bu halklarımız arasındaki ilişkinin de ne denli geliştiğinin en güzel ifadesidir. Görüşmelerimizde mevcut bazı sıkıntıların çözülmesi suretiyle karşılıklı yatırımların artırılması ve ekonomik iş birliğimizin yeni seviyelere taşınması hususunda görüş teatisinde bulunduk” şeklinde konuştu.

Basın toplantısında FETÖ ile mücadele ve güvenlik konusunda da açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Ukrayna makamlarının bugüne kadar aldığı tedbirleri takdirle karşılıyoruz. Özellikle Maarif Vakfımızın, Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı ile müşterek atabileceği çok çok önemli adımların olduğuna inanıyorum.” İfadelerini kullandı. 

İki ülke arasında anlaşma imzalandı

 Basın toplantısının öncesinde iki ülke arasındaki anlaşmalar için imza töreni yapıldı. Türkiye Uzay Ajansı ile Ukrayna Devlet Uzay Ajansı arasında “Dış Uzayın Barışçıl Amaçlarla Keşfi ve Kullanımında İşbirliği Yapılmasına Dair Mutabakat Zaptı” yetkililer tarafından imzalandı. 

Zelenskiy: ''İlişkilere önem veriyoruz''

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Türkiye ile ilişkilere önem verdiklerini söyleyen Zelenskiy, Türkiye’yi önemli stratejik ortak ve samimi dost olarak nitelendirdi. Zelenskiy, “Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü konusunda değişmeyen destekleriniz için huzurunuzda size teşekkür etmek istiyorum.” diye konuşarak Türkiye’nin Ukrayna politikası için memnuniyetini dile getirdi. “Türk iş dünyasını Ukrayna’ya memnuniyetle davet etmek istiyorum. Ukrayna’da rahat çalışabilmemiz için şahsım adına size garanti verebilirim. Birlikte büyüyelim.” Şeklinde konuşan Zelenskiy, hem ekonomik hem de ticari alanlarda ikili ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.