Zelenski: "Ukrayna eylülde yeni askeri yardım paketleri bekliyor"

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, önümüzdeki eylül ayında Kiev’e yeni askeri yardım beklentileri olduğunu duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski; Telegram kanalından yaptığı paylaşımda, eylül ayında Ukrayna'ya yeni askeri yardım paketlerinin tahsis edilmesini beklediğini söyledi.

Ukraynalı lider Zelenski, açıklamasında, “Ukrayna için şimdiden güçlü bir eylül hazırlamaya başladık. Uluslararası aktivitelerimiz bu haftalardakinden daha az olmayacak. Birincisi savunmamızdır, Ukraynalı askerler için yeni savunma paketleridir. Topçu silahları, zırhlı araçlar, hava savunma sistemleri ve füzeler, mayın temizleme teçhizatı. Ortaklardan her biri ihtiyaçlarımız konusunda bilgilendirildi, kararları bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ukrayna için güvenlik garantilerine farklı ülkelerin dâhil edilmesine yönelik müzakerelerin de planlandığına vurgu yapan Zelenski, “Ukrayna'nın uluslararası etkinliklere, özellikle de BM Genel Kurulu oturumuna katılımını hazırlıyoruz. Birinci hanımefendiler ve beyefendilerin bir sonraki zirvesi ile Ukrayna'nın ‘yumuşak gücünü’ inşa ediyoruz. Dünyanın gıda güvenliği değişmeyen önceliktir. Hafta içi bu konularla ilgili birkaç toplantı olacak” açıklamalarında bulundu.