Zelenski, Rusya'nın uzun vadeli İHA saldırısı planladığını iddia etti

Son iki günde Rus güçleri tarafından fırlatılan 80’den fazla İHA’nın imha edildiğini açıklayan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus ordusunun ülkesine yönelik saldırılarını artırabileceğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Telegram hesabından halka seslenerek, Rus kuvvetlerinin Ukrayna'ya füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırıları sürdürdüğünü belirtti.

Son iki gün içinde Rus güçlerinin fırlattığı 80’den fazla İHA’nın imha edildiğini bildiren Volodimir Zelenski, "Yılbaşı gecesinden bu yana sadece iki gün geçti ve Ukrayna'da düşürülen İran İHA'ların (İran yapımı İHA) sayısı şimdiden 80'i geçti. Yakın gelecekte bu sayı artabilir. Dolayısıyla önümüzdeki haftalarda geceler oldukça hareketli geçebilir. Rusya’nın, uzun vadeli bir Şahid (Şahid İHA'sı) saldırısı planladığına dair bilgimiz var" diye konuştu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ile telefon görüşmesi yaptığını belirten Ukrayna Devlet Başkanı, şubat ayında düzenlenmesi planlanan AB-Ukrayna Ortak Zirvesi ile ilgili detaylar hakkında konuştuklarını söyledi.

Ayrıca AB'nin Ukrayna'ya sağlayacağı finansal destek konusunu da ele aldıklarını dile getiren Zelenski, "Geçen yıl verilen karara göre, makro finans desteğinin ilk bölümünü ocak ayında bekliyoruz. Bu, Rusya'nın saldırganlık için yeni güçler toplamaya çalıştığı bu dönemde son derece önemlidir" ifadelerini kullandı.