Uğur Mumcu'nun kitaplarının listesi

Ankara'da evinin önünde park halinde bulunan aracınca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu kimdir? Hangi eserleri kaleme aldı ve ödüllere layık görüldü?

1942 yılında Kırşehir’de dünyaya gelen Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 tarihinde 50 yaşında, Ankara’da evinin önünde bulunan aracına konan C-4 tipi plastik bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti.

Uğur Mumcu kimdir? 

Kırşehir’de, Nadire ve Hakkı Şinasi Mumcu’nun üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiş Türk gazeteci, araştırmacı ve yazardır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1965'te tamamlayan Mumcu, henüz öğrenciyken 26 Ağustos 1962’de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan "Türk Sosyalizmi" başlıklı makalesiyle Yunus Nadi Ödülü'nü aldı. 31 Ocak 1969’da mezun olduğu Ankara üniversitesinde asistan olarak çalışmaya başlayan Mumcu, on ay sonra bağlı olduğu Ankara Barosu’ndan kaydını sildirerek avukatlığı bıraktı.

Mumcu, 19 Temmuz 1976’da Güldal Homan ile evlendi ve çift iki çocuk sahibi oldu. Ailesi 1994 Ekim ayında Mumcu’nun anısı için Uğur Mumcu Araştırma Gazetecilik Vakfı’nı kurdu. 30’un üzerinde eser bırakan Mumcu, hayatını kaybetmesinden önce ve sonra sayısız ödüle layık görüldü.

Mumcu geride,

Bir Pulsuz Dilekçe,

Suçlular ve Güçlüler,

Sakıncalı Piyade eserleri gibi onlarca makale ve kitap bırakırken,

Yunus Nadi ödülü (1962)

Yılın Hukukcusu ve Gazetecisi (1979),

Nokta Dergisinin “Yılın Doruktaki Gazetecisi” ödülleri gibi onlarca ödül aldı.