DSÖ’den çağrı: Üçüncü doz aşılarınızı erteleyin!

Küresel aşı krizi büyüyor. Gelişmiş ülkeler vatandaşlarına üçüncü doz aşılama yapmaya hazırlanıyor ancak hâlâ ilk doz aşıya dâhi erişememiş olan çok sayıda yoksul ülke var. DSÖ, her geçen gün büyüyen bu eşitsizliği önlemek adına, zengin ülkelere ‘’3.doz aşıları erteleyin’’ çağrısında bulundu. DSÖ'nün çağrısına Avrupa kulak asmadı, ABD ise tepki gösterdi.

Aşılamanın hızlanmasıyla, salgının etkisini yitirmeye başladığını düşündüğümüz dönemde ortaya çıkan ‘delta’ varyantı endişesi giderek büyüyor. Varyant virüsün yoğun olarak görüldüğü bazı ülkeler bir kez daha sokağa çıkma yasağı ilan ederek kapanmaya gitti. 

Şu anda tüm dünyada en baskın koronavirüs tipi olarak kabul eden varyantın, tek ve çift doz aşılamaya rağmen bulaşıcılığı oldukça fazla. Bu nedenle geneli iki doz yapılacak şekilde geliştirilen koronavirüs aşılarında, üçüncü doz gerekliliği meydana geldi.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda gelişmiş ülke, vatandaşlarına üçüncü doz aşılarını uygulamaya başladı. 

ÜÇÜNCÜ DOZ AŞI ERTELENEBİLİR Mİ?

Ancak kapitalist sistemin yarattığı eşitsizlik nedeniyle, hâlâ ilk doz aşıya dâhi erişememiş olan çok sayıda yoksul ülke var. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyadaki aşı adaletsizliğinin giderilebilmesi ve düşük gelirli ülkelere aşı sağlanabilmesi için, üçüncü doz aşıların ertelenmesi çağrısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Etkisi olan herkesi, olimpiyat sporcularını, yatırımcıları, iş insanlarını, dini liderleri, aileler ve topluluklardaki her bir kişiyi, en az eylül sonuna kadar ek aşı dozlarını askıya alma çağrımızı desteklemeye çağırıyoruz" dedi. 

Ayrıca genel direktör, özellikle Afrika kıtasındaki gelişmemiş ülkelerde şimdiye kadar her 100 kişiye bir buçuk doz aşı uyguladığını ancak gelişmiş ülkelerde 100 kişi başına 100 doz aşı düştüğünü belirtti. 

ALMANYA VE FRANSA ÇAĞRIYA KULAK ASMADI

Pek çok ülke ise DSÖ’nün çağrısına yanıtsız kaldı. Özellikle Avrupa Birliği’nin (AB) en güçlü ekonomileri arasında yer alan ve her fırsatta aşı desteği konusunda ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Almanya ve Fransa, salgının başındakinden oldukça farklı bir tutum sergiliyor. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, DSÖ’nün çağrısının ardından Instagram hesabından yaptığı açıklamasıyla üçüncü doz aşılamaya başlayacaklarını duyurdu. Almanya Sağlık Bakanlığı ise Eylül ayından itibaren takviye dozları yapmayı planladıklarını belirtti.

ABD KARŞI ÇIKTI

Washington ise DSÖ’nün ifadelerine karşı çıktı. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, konuya ilişkin yaptığı açıklamada DSÖ’nün ifadelerinin "yanlış bir seçim" olduğunu düşündüklerini aktardı.

ABD'nin yoksul ülkelere 110 milyondan fazla doz aşı bağışladığını kaydeden Psaki, "Biz küresel seviyede adım attık, uluslararası toplumunda harekete geçmesini istiyoruz" dedi.

Ayrıca Amerika’nın herkese yetecek kadar aşısı olduğunu belirten Psaki, ‘’seçim yapmamıza gerek yok’’ ifadelerini kaydetti. 

DSÖ Başkanı Ghebreyesus “Hükümetlerin halklarını Delta varyantından koruma kaygısını anlıyorum ama küresel aşı tedarikinin zaten çoğunu kullanmış olan ülkelerin şimdi bunu daha da fazla kullanmalarını kabul edemeyiz” diye konuşmuştu.