Pfizer: “Üçüncü doz koronavirüs aşısı antikor seviyesini yükseltiyor”

Pfizer ilaç şirketi tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, üçüncü doz koronavirüs aşısının, antikor seviyesini üç kattan fazla artırdığı belirtildi.

Koronavirüse karşı aşı geliştiren Pfizer ilaç şirketi, üçüncü doz aşının virüse karşı antikor üretimini üç kattan fazla artırdığını duyurdu. Üçüncü doz için ABD’de onay başvurusuna hazırlanan Pfizer, üçüncü dozun, ikinci doza göre daha çok antikor ürettiğini açıkladı.

Pfizer tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, 306 denek üzerinde yapılan çalışmalarda ikinci dozdan beş ila sekiz ay sonra yapılan üçüncü doz aşının antikor seviyesini 3,3 kat artırdığının tespit edildiği ifade edildi.

Araştırmanın tüm detayları henüz yayımlanmazken, araştırmaya katılan deneklerde üçüncü doz aşının yan etkilerinin ikinci doz aşıdan farklı olmadığı dile getirildi.

Ayrıca Pfizer/BionTech’in, ABD’de 16 yaş ve üzeri için üçüncü doz aşıya onay başvurusunu bu hafta tamamlayacağı kaydedildi.

BIONTECH AŞISININ YAN ETKİLERİ NELER?

Öte yandan BionTech aşısının yan etkileri hakkında en kapsamlı rapor yayımlandı. İsrail’de yapılan araştırmada, BionTech aşısıyla ilgili veya ilgisiz tüm yan etkiler incelenirken, araştırmanın sonuçları ise The New England Journal of Medicine’de yer aldı.

İsrail’de aşılanan 885 bin kişi araştırma kapsamında incelenirken, aşı ile ilgisi olmayan birçok yan etki tespit edildi.

Aşı ile bağlantılı olarak; kalp iltihabı, lenf şişmesi, apandisit ve zona hastalığı gibi yan etkiler görüldü. Kalp iltihabı 100 binde 2,7 kişide görülürken; lenf şişmesi 100 binde 78, apandisit 100 binde 5 ve zona hastalığı ise 100 binde 15,8 kişide tespit edildi.