Koronavirüsün yeni türü: Üçlü mutasyon tehlikesi

Koronavirüs salgını ile mücadelede panik yaratan mutasyonlara bir yenisi daha eklendi. İngiliz bilim insanları, ülkede üçlü mutasyon görüldüğünü açıkladı. Peki, üçlü mutasyon nedir, tehlikeleri neler?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını, yeni mutasyonlarıyla endişe yaratmaya devam ediyor. Yeni mutant türlerinin, koronavirüse karşı geliştirilen aşıların etkinliğini yok etme ihtimali kaygıların en büyük nedeni.

İngiltere'de bilim insanları, Yorkshire bölgesinde 49 kişiyi enfekte eden yeni bir mutasyon türünü açıkladı. İngiltere Halk Sağlığı (PHE) tarafından yapılan açıklamada, 'AV.1' (üçlü mutasyon) olarak adlandırılan yeni türün yakından izlediği belirtildi. Sağlık yetkilileri, şu anda AV.1 türünün şiddetli bir hastalığa neden olma veya koronavirüs aşılarını daha az etkili hale getirme gibi kanıtlamış bir riski olmadığını aktardı.

ÜÇLÜ MUTASYON TEHLİKESİ

Bilim insanları, ‘’üçlü mutasyon’’ türünün endişe verici olduğunu kaydetti.

Koronavirüsün diğer türlerinde görülen üç önemli mutasyonu taşıdığı için üçlü mutasyon olarak adlandırılan yeni türün (E484K) Güney Afrika ve Brezilya, (N439K) İskoçya ve (P681H) İngiltere'de görülen Covid-19 türlerinin özelliklerini taşıdığı belirtildi. Üçlü mutasyonun nereden geldiği henüz tespit edilmedi.

Halk Sağlığından Dr. Kev Smith ise yaptığı açıklamada "üçlü mutasyon kombinasyonunun" ilk kez birkaç hafta önce keşfedilmesinden bu yana araştırıldığını belirterek, "Virüsü şimdiye kadar tespit ettiğimiz insanlar üzerinde özellikle daha bulaşıcı olduğu sonucuna ulaşamadık. Kişiler diğer koronavirüs varyantlarına göre daha fazla hastalanmıyorlar. Bu nedenle özellikle endişelenecek bir şey görmüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kısa süre önce Japonya hükümetide, ülkedeki 5 kişide koronavirüsün çift mutasyonlu türünün görüldüğünü açıklamıştı.