Uçan taksi ile helikopter arasında ne fark var? Ulaşım nasıl etkilenecek?

‘’Uçan taksi’’ dendiği zaman akla ilk gelen ulaşım aracı ‘’helikopter’’ oluyor ancak bu ikisi arasında büyük temel farklar var. Hayatımızı büyük oranda etkilemesi ve kolaylaştırması planlanan uçan taksiler ile helikopter arasındaki fark ne? Uçan taksiler ulaşımı nasıl etkileyecek?

Uber, Hyundai, Toyota, Alman şirketi Lilium ve Airbus gibi çok sayıda teknoloji firması, geleceğin en çok kullanılan taşıma araçları arasında yerini alacak ‘’uçan taksi’’leri geliştiriyor ya da bu alanda yatırımlarını sürdürüyor. Bu firmaların yöneticileri, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurumu NASA ile merkezi bir kontrol sistemi kurmak adına dahi çalışmalar yapıyor. 

110

Bu çalışmaların ana temasını, şehirlerde uçan taksiler oluşturuyor. Tam bu noktada herkesin aklına aynı soru geliyor: “Zaten şehirlerde yıllardır helikopter kullanılarak yolcu taşınıyor!” Ancak uçan taksiler süreci modernleştirme, değiştirmek ve çok daha çevreci ile güvenli hale getirmek istiyor.

210

Çalışmaları devam eden uçan taksiler ile helikopterler arasında bir takım temel farklar yer alıyor. En büyük farkı ‘’gürültü’’ oluyor. Geliştirilen uçan taksilerin hemen hepsi birden fazla elektrik motoru üstüne kuruluyor. Bu sayede tek bir pervane kullanılmıyor ve birçok ufak motorun bulunmasıyla gürültü seviyesi minimumda tutuluyor. 

310

Uçan taksilerin tamamen sessiz olduğunu söylemek mümkün değil ancak helikopterlere oranla çok daha az seviyede gürültü çıkartacağını söyleyebiliriz. Bu durum şehirler açısından oldukça önemli. 

410