Uçaklarda rüzgar kırılması nedir?

Sabiha Gökçen Havalimanı'na inmeye çalışan İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayoları'na ait uçağın pistten çıktığı belirtildi. Kaza sonrası havalimanının geçici olarak uçuşlara kapatıldığı bildirildi. Kaza kırım raporu tam olarak netleşmese de yetkili mercilerden bilgiler gelmeye devam ediyor. Wind shear (rüzgar kırılması) sorunu havacılıkta nedir? Sizler için derledik…

Alınan bilgilere göre, İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi TC-IZK kuyruk tescilli PC2193 sayılı sefer yolcu uçağı, deniz üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaparken piste tutunamadı.30-40 metre yükselikten düşen uçak kayarak yola savrulup parçalandı. 177 yolcusu bulunan uçak üç parçaya bölünmüş ve çarpmanın etkisiyle ön kısımda yangın çıktığı uçaktaki iki pilotun durumunun ağır olduğu ve yolcuların da civar hastanelere kaldırıldığı bilgisi aktarıldı. Sabiha Gökçen’e olan tüm uçuşlar İstanbul Havalimanı’na yönlendirildi. Uçağın sert iniş ve hava şartları nedeniyle kaza yaptığı öğrenildi.

18

WİNDSHEAR NEDİR? 

Windshear (rüzgar kırılması), atmosferdeki iki nokta arasında rüzgarın hızındaki veya yönündeki ani ve şiddetli değişikliğe denir. Farklı sıcaklıktaki cepheler, rüzgarın ani yön değiştirmesine sebep olan yüzey şekilleri ve hava ile yer yüzeyi arasındaki ısı farklılıkları windshear’a neden olabilir. Uzmanlar windshear’a şöyle örnek vermekteler. “Mesela sağnak yağış sonrasında soğuk hava aniden çöker ve yere çarparak değişik yönlere dağılır. Bu esnada ısınarak yeniden yükselmeye başlar, bu da farklı yönlere rüzgar oluşumunu başlatır. Bütün bu olaylar yer seviyesinden sadece 20-30 metre yükseklikte meydana gelebilir. Süratin yavaş, irtifanın alçak olması nedeni ile uçuşun en kritik safhaları olan iniş veya kalkış anında yer seviyesi ile 3000 feet (yaklaşık 1000m) arasında meydana gelebilecek windshear’lar uçuş güvenliğini tehlikeye sokabilecek en önemli hadiselerden biridir.”

28

Alçalmada pilotlar, rüzgarın uçağa etkilerini minimuma indirmek için gaz kollarını bir miktar açarak daha süratli bir iniş gerçekleştirirler. Eğer windshear kuvvetli ise pilot inişten vazgeçer (pas geçmek) ve bunu hemen kuleye rapor eder. Kule de bu pilgiyi pilot raporu (pirep) olarak iniş kalkış yapan tüm uçaklara bildirir. Nadir olarak rastlansa da kuvvetli windshear’lar uçaklar için büyük tehdit oluşturabilir.

KAZANIN CEVABI RÜZGARDA MI?

Her uçuş öncesinde pilotlar hava durumu bilgisi alır. Uçuş sırasında gelişmeleri izler. Planlama ise ana meydandan yapılır. Uçuş harekat uzmanları planlamalarında uçakları en hızlı uçuracakları rotaları belirler. Daha çabuk uçmak, daha az yakıt sarfiyatı demek yani maliyetlerin düşürülmesidir.

48