Uçaklar neden beyaz ?

Yayınlanan bir raporda uçak üreticilerinin neden beyaz rengi tercih ettiğini ortaya çıkardı.Sebepleri olarak Uçağın gövdesindeki çatlak, kırık çiziklerin bir bakışta direkt olarak tespit edilebilmesi, diğer renk seçeneklerine göre daha az maliyetli olması ve oldukça fazla ısı avantajı sağlaması sebep olarak raporda belirtildi.

İlk olarak uçakların ana renginin beyaz olmadığını aslında metal renginde olduğunu belirtmekte fayda var.Bir uçak için boyama işlemlerinde yaklaşık olarak 250 litre boya harcanmakta ve uçağın hazır hale getirilmesi 2 hafta almaktadır.

113

MIT üniversitesinden profesör John Hansman’a göre uçakların beyaz renkli olmasının birkaç sebebi var. Bunlardan en başlıcası güneş ışığını iyi yansıtması çünkü beyaz yüzey ısınmayı ve güneş radyasyonundan oluşabilecek hasarları minimuma indirmektedir.


213

Uçağın plastik ya da kompozit malzemelerinden (karbonfiber, fiberglas vs.) oluşan bölgelerinin bu koşullardan uzak tutulması oldukça önemli, o yüzden bu noktaların mutlaka açık renkte olmasına özen gösteriliyor.Burun kısmının transparan özelliğe sahip olması ve haliyle bu materyallerden oluşması gerekli, çünkü burnun altında genellikle radar bulunuyor.

Profesör Hansman’a göre beyaz renk ısıyı geri yansıttığından dolayı uçuşu tehlikeleye sokacak kadar genleşmez, bu da güvenli uçuş için en çok tercih edilen renk olmasını sağlamıştır.

413