Çin’den ABD’ye göz dağı

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Vu Çien, Salı günü yaptığı açıklamada ABD casus uçağının yasaklı bölgeye girdiğini duyurmuştu. ABD’nin yasaklı bölgeye girişinin iki ülke arasında gerginliğe neden olacağını duyuran Pekin’den çarşamba sabahı yeni bir hamle geldi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu ABD’ye açık bir uyarı mesajı göndermek için bölgede çarşamba sabahı “uçak gemisi katili” iki füzeyi ateşledi.

Geçtiğimiz günlerde Çin, ABD casus uçağının Güney Çin Denizi’ndeki yasaklı bölgeye girdiğini duyurdu. Pekin yönetimi Washington’un hamlelerinin gerginliğe neden olacağını duyururken, bugün çok farklı bir hamlede bulundu. Çin'in tatbikat sırasında uçuşa yasak bölge olarak nitelendirdiği alanda ABD'ye ait U-2 casus uçağının ihlalde bulunduğu iddiasının ardından Güney Çin Denizi'nde bir başka sıcak gelişme yaşandı.

South China Morning Post’un haberinde yer alan detaya göre Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nda (PLA) yakın bir kaynağa dayandırılan bilgiye göre “ABD’ye açık bir uyarı mesajı göndermek” için bölgede çarşamba sabahı “uçak gemisi katili” iki füzenin ateşlendiği kaydedildi. Biri ülkenin kuzeybatısından, diğeri de doğusundan ateşlenen DF-26B ve DF-21D füzelerinin Hainan eyaletiyle Paracel Adaları arasındaki bölgeye düştüğü belirtildi.

Füzelerin iniş yaptığı alanların pazartesi-cumartesi arasını kapsayan askeri tatbikat için ilan edilmiş uçuşa yasak bölge içinde yer aldığı ifade edildi. South China Morning Post’un haberinin dayandırıldığı kaynak, “Bu, Çin'in Güney Çin Denizi'ne giderek artan sıklıkta gelen Amerikan savaş uçakları ve askeri gemilerinin yol açtığı potansiyel risklere yanıtıdır. Çin, komşu ülkelerin Pekin'in hedeflerini yanlış anlamalarını istemiyor" dedi.

Çin’in kullandığı DF2-26 çift kabiliyetli füze, Soğuk Savaş sonlarına doğru ABD ile Sovyetler Birliği arasında varılan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) kapsamında yasaklanmıştı. Fakat ABD söz konusu anlaşmadan geçen yıl çekilirken, Çin'in bu tür bir silaha sahip olmasını da meşru kılmıştı. Yaklaşık 4 bin kilometre menzile sahip bu füzelere kara ya da havadan hedeflere karşı nükleer ya da konvansiyonel saldırılarda kullanılabiliyor. Çin devlet medyasına göre serisinin en gelişmiş modeli olarak tanımlanan ve dünyanın ilk gemisavar balistik füzesi olarak bilinen DF-21D'lerse bin 800 kilometre menzilde ilerleyebiliyor.

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Vu Çien dün yaptığı açıklamada, salı günü yüksek irtifada seyreden ABD keşif uçağının, PLA Kuzey Harekat Komutanlığı'nın tatbikat yaptığı sırada uçuşa yasak bölgeye giriş yaptığını kaydetmişti. Yetkili, bu tür bir müdahalenin yanlış anlaşılmaya ve kazaya neden olabileceğini belirtirken,

Pekin yönetiminin bu olayı "açıkça provokasyon" olarak nitelediği ifade edilmişti. ABD Pasifik Hava Kuvvetleri'nden CNN'e yapılan açıklamadaysa U-2 uçağının hiçbir kural ihlaline karışmadığı öne sürülmüştü.