Üç ülke arasında Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetleri görüşüldü

Japonya, ABD ve Güney Kore Dışişleri Bakanları arasında görüşme gerçekleştirildi. Üç bakan arasında Kuzey Kore’nin nükleersizleştirilmesine yönelik iş birliğinin artırılmasında uzlaşıya varıldı.

Kyodo haber ajansına göre, Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Güney Kore Dışişleri Bakanı Chung Eui Yong arasında bir görüşme gerçekleştirildi.

Habere göre, görüşme, Birleşmiş Milletler(BM) 76. Genel Kurul toplantıları kapsamında bulundukları New York’ta bir araya geldi.

Üç bakan, BM kararlarının uygulanarak diplomatik çabaların artırılması ve Kuzey Kore’nin tam olarak nükleerden arındırılması konusunda anlaşma sağladı.

Görüşmenin ardından konuşan Motegi, bakanlar arasındaki toplantıyı görüş alışverişi için oldukça iyi zamanlama şeklinde nitelendirdi. Motegi ayrıca, “Kuzey Kore’nin son nükleer ve balistik faaliyetleri Japonya’yı, bölgeyi ve uluslararası toplumu tehdit etmekte” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise Bakan Blinken’ın, “Kore yarımadasının nükleersizleştirilmesi” konusunda Japonya ve Güney Kore ile devam eden danışma iş birliğine yönelik ülkesinin taahhütlerine vurgu yaptığını belirtti.

Ayrıca üç bakan arasında Myanmar, Çin ve iklim değişikliği konuları ele alındı.