Uber, uçan taksileri hizmete sokuyor

Uluslararası taksi şirketi Uber, uçan taksi ve helikopterlerle yeni bir döneme giriyor. İlk etapta üç pilot noktada uçan taksi hizmeti vermeyi planlayan Uber, ABD'nin New York şehrinde de helikopterli uygulamalar sunacak. 2020'de testlere başlayacak uçan taksilerin 2023'te ticari hizmete sunulması öngörülüyor.

Son dönemde popülerliğini daha da artıran uluslararası taksi ve araç paylaşım uygulaması Uber, dünyada ilk kez gerçekleştirilecek "uçan taksi" uygulamasını üç pilot noktada hayata geçireceğini açıkladı. Aktarılanlara göre ilk uçan taksi seferleri Avustralya'nın Melbourne şehri ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin Dallas ve Los Angeles kentlerinde yapılacak. Bununla birlikte Uber'in ABD'nin New York şehrinde de helikopterli taşıma hizmeti vereceği ifade ediliyor. Gelecek dönemlerde ulaşımda büyük bir zaman tasarrufu sağlaması beklenen uygulamaların nasıl şekilleneceği ve varlığını sürdüreceği merak konusu.

Uçan taksiler geliyor

"Uber Air" adı ile hizmet vermesi beklenen yeni Uber uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Avustralya, Yeni Zelanda ve Kuzey Asya Uber Bölge Müdürü Susan Anderson, araçların Melbourne'deki test uçuşlarının 2020'de, ticari uçuşların ise 2023'te başlayacağını bildirdi. Avustralya pazarında 2012'den bu yana 4 milyona yakın kişiyi taşıyan şirketin kıtada oldukça benimsendiği gözlemleniyor. Aynı zamanda Melbourne'deki test uçuşlarının ardından diğer şehirlerde de uygulamanın hizmete gireceği aktarılıyor. Uber yetkilisi Anderson, Avustralya hükümetinin ulaşım ve gelecekteki taşımacılık teknolojisine yönelik yatırımların ileriye dönük olduğunu ve bu duruma bilinçli yaklaştığını belirtiyor. Anderson ayrıca, söz konusu uygulamanın pilot bölge seçilen Melbourne şehrinde demografik ve coğrafi faktörlerin Uber Air için mükemmel bir ortam sağlayacağını söylüyor.

Dikey kalkış teknolojisine sahip

Küçük ve elektrikli uçaklarla başlatılması planlanan uçan taksi uygulamasında yer alan araçlarda dikey kalkış ve iniş teknolojilerinin kullanılması önemli bir detay olarak öne çıkıyor. Bu sayede araçların birçok noktada pist olmaksızın ulaşım imkanı sağlayabileceği ifade ediliyor. Yanı sıra ilk etapta havaalanları, otoparklar veya otopark çatıları ile mevcut helikopter pistlerinin kullanılması öngörülüyor. Avustralya Sivil Havacılık Güvenliği Otoritesi (CASA) da uçan taksi uygulamasının güvenli ve uygulanabilir bir çözüm olduğunu ifade ederken, sistemin hayata geçirilmesi için herhangi bir engelin bulunmadığını bildiriyor.

Helikopter hizmeti de verilecek

Uber kullanıcıları için heyecan oluşturan uçan taksi hizmetine ek olarak, New York'ta da helikopter taşımacılığına başlanacağı öğrenildi. Uber Copter olarak adlandırılan bu projenin ise ilk etapta New York şehrinde hizmet vermesi düşünülüyor. Aktarılanlara göre Uber Copter uygulaması, yer transferleri dahil toplamda 200-225 dolar arasında bir ücretle çalışacak. Hizmetin ilk güzergahı ise Güney Manhattan ve Kennedy Uluslararası Havalimanı arası olacak. Uber yetkilileri kara yolu üzerinde trafiğin yoğun olduğu saatlerde araçla en az bir saat süren mesafelerin, Uber Copter ile 8-9 dakikaya düşeceğini söylüyor. Bununla birlikte Uber Copter'i herkesin kullanamayacağı ve sadece Uber'in ABD'deki özel programlarının üyelerine hizmet vereceği ifade ediliyor.

Uber XL Türkiye'den çekildi

Dünyanın farklı noktalarında Uber uygulamaları çeşitlilik göstererek yeni uygulamalar ortaya koyarken, Türkiye'de sarı taksi ve Uber arasında yaşanan gerginlik, Uber XL uygulamasının ülkeden çekilmesiyle sonuçlandı. Özellikle taksi şoförleri ve dernekleri tarafından istenmeyen ve "korsan" olarak nitelendirilen Uber'in bu hamlesi ise, Uber'e güvenerek araç alan ve Uber bünyesine katılan sürücüleri mağdur etti. Gelinen noktada protesto gösterileri düzenleyen Türk Uber sürücülerini gelecekte neyin beklediği tam olarak bilinmiyor. Aynı zamanda sürücüler hem Uber'e hem de hükümete sorunların çözülmesine yönelik beklentilerini iletiyor. İlerleyen süreçte Uber yetkilileri ve hükümetin duruma müdahale etmesi umut ediliyor.