UAEA heyeti Zaporijya Nükleer Santrali’ni ziyaret edecek

Rusya tarafından Zaporijya bölge sorumlusu olarak atanan Yevgeny Balitsky, Uluslararası Atom Enerjisi heyetinin bir gün boyunca Zaporijya Nükleer Santrali’nde incelemelerde bulunacağını duyurdu.

Rusya ile Ukrayna arasında paylaşılmaz konuma gelen ve sürekli olarak çatışmaların yaşandığı Zaporijya bölgesindeki Zaporijya Nükleer Santrali’nde belirsizlikler devam ediyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) heyeti ise bölgedeki incelemelerini sürdürüyor.

Rusya tarafından Zaporijya bölge sorumlusu olarak atanan Yevgeny Balitsky, Rus basınına konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Balitsky, “Ziyaret bir gün planlandı. Bu sürede santraldeki çalışmaları izlemeleri gerekiyor. Bahsettikleri incelemeler bu süre zarfında tamamlanabilir” şeklinde konuştu.

Balitsky ayrıca, “Uzmanlar iki reaktörü, atık depolama tesisini ve soğutma sistemini inceleyecek. Biz onlara hedef alınan alanları göstermeye hazırız. Çok farklı parçalar göstermek isteriz. Grads, Hurricanes ve M77 gibi Sovyet silahlarının roketleri düştü. Sonuçta merminin nasıl isabet aldığını açıkça görebiliyorsunuz. Ayrıca toprak örneği alıp savaş başlığında hangi mühimmatın  kullanıldığını belirlemek çok kolay” ifadelerini kullandı.