Twitter kullanıcıları mayıs ayını mutsuz geçirdi

Tüm dünya şubat ayından itibaren yeni tip koronavirüs (Covid-19) etkisi altına girerken, İngiliz Vermont Üniversitesi sosyal medyada küresel mutluluk düzeyini ölçmeyi amaçlayan araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

Vermont Üniversitesi uygulamalı matematik alanında çalışma yürüten Chris Danforth ve Peter Dodds, 2008’den bu yana Twitter’dan aldıkları verileri inceleyerek hedonometre ölçümü gerçekleştirdi. 

Nature Dergisi'nde yayılanan araştırma sonuçlarına göre, 26 Mayıs’tan sonraki iki haftalık zaman diliminin Twitter’ın “en mutsuz” dönemi olduğu tespit edildi. 

Hedonometre, tweetlerde kullanılan ifadeleri, Google Books, The New York Times, şarkı sözleri ve Twitter’ın kendisinden alınan 10 binden fazla kelimeden oluşan veritabanıyla karşılaştırdı. Bu kelimeler 50 kişi tarafından 9 puanlık bir skalada puanlandırılırken tarafsız kelimeler ve çok farklı puanlar alan kelimeler değerlendirmenin dışında tutuldu.

Bilim insanları, George Floyd’un öldürülmesinin ardından dünya genelinde patlak veren protestolarla da, daha önce hiç olmadığı kadar olumsuz bir duygu dalgası başladığını ifade ederken, silahlı saldırıların yaşandığı, tartışmalı hükümet politikalarının duyurulduğu ve tanınan kişilerin öldüğü günlerin hedonometrede düşüşlere neden olduğu ifade edildi.

Columbia Üniversitesi’nden Desmond Patton ise üzüntünün tablonun bütününe dair bir çerçeve sunamayacağına dikkat çekti.