Trump'a yakınlığıyla bilinen Elliot Management, Twitter'ın çoğunluk hissesini satın aldı

ABD Başkanlık seçimlerine doğru çarpıcı gelişmeler yaşanıyor. Trump’ya yakınlığıyla bilinen Elliot Management, Twitter’ın çoğunluk hissesini satın aldı. Söz konusu satın alınmayla birlikte Trump’un teknoloji dünyasındaki dengeleri değiştireceği yorumu yapılmaya başlandı. Trump Twitter’ı seçim yarışında kullanacak mı? Trump karşıtlığıyla bilinen Twitter’ın CEO’su Dorsey, görevine devam edecek mi?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanlık seçimlerine doğru tüm platformlarda dengeler değişmeye başladı. 2016 yılında Donald Trump’un Rus istihbaratı ile 2 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook üzerinden seçimleri manipüle ettiğine dair iddiaların medyaya yansıması Amerika’da şok etkisi yaratmış ve Senato’nun ünlü sosyal medya platformunun CEO’sunun sorgulanmasına neden olmuştu.

ABD medyasına yansıyan iddiada Facebook’un 50 milyondan fazla kullanıcısının verilerini izinsiz bir şekilde Trump’un seçimleri için çalışan şirkete sattığı yer almıştı. Söz konusu iddia ile Facebook’un piyasa değeri erimeye başladı ve 40 milyar dolardan fazla ceza alma ihtimali gündeme geldi. 2016 yılında yaşanan veri sızdırma skandalının ardından Facebook dışında Twitter’ın da aralarında bulunduğu pek çok sosyal medya platformu 2020 ABD Başkanlık seçimlerinde siyasi reklam yayınlamayacağını açıkladı.

TRUMP İSTEDİ, PAUL SİNGER TWİTTER SATIN ALDI

2016 seçimlerinde yaşanan veri sızdırma skandalının ardından Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, popüler sosyal medya platformunun siyasi içerikli reklamlar almayacağını dile getirmişti. Bunun üzerine Trump ve Dorsey arasında sözlü atışmalar gündeme gelmişti. Fakat gerginlik daha fazla derinleşmeden ikili Beyaz Saray’da bir araya gelmişti. Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Trump, "(Twitter) Bana bir Cumhuriyetçi olarak pek de iyi davranmıyor. Çok ayrımcılık yapıyorlar, insanlar zor üye oluyor, birçok kişiyi de listeden (takip listesinden) çıkarıyorlar." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Daha önce de birkaç kez Twitter'ı "kendi hesabındaki kullanıcıları azaltmakla suçlayan" Trump, Facebook ile birlikte Twitter'ın Cumhuriyetçilerin görüşlerine yeterince yer vermediğini savunuyor.

Trump’un Twitter’a yönelik açıklamalarından ardından geçtiğimiz günlerde çarpıcı bir gelişme yaşandı. Kullanıcılarına tanıdığı özgürlük politikasıyla günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Twitter’ın çoğunluk hisselerinin Trump’a yakınlığıyla bilinen bir şirket tarafından alındığı iddia edildi. ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg News’te yer alan bir habere göre Twitter’ın büyük çoğunluğunu alan kişi, milyarder iş insanlarından bir tanesi olan Paul Singer. Singer, daha önce ABD’deki Cumhuriyetçi kanada verdiği maddi desteklerle de biliniyor.

Satın almanın ardından Singer, Trump karşıtlığıyla bilinen Dorsey’i görevden almak için çalışmalara başladı. Twitter’ın çoğunluk hisselerini satın alan Elliot Management, Jack Dorsey’in yerine dört aday gösterdi. Bu dört adaydan kazanının ise gerçekleştirilecek bir seçimle belirleneceği ifade edildi. Adayların kim olduğu ve seçimin ne zaman yapılacağına dair ise henüz herhangi bir bilgi bulunmuyor.

ABD BAŞKANLIK SEÇİMLERİNE HAZIRLIK

2020 ABD Başkanlık seçimlerinde siyasi içerikli reklamlar almayacağını açıklayan Twitter’ın bu politikasında Dorsey’ın görevden alınmasıyla birlikte değişim yaşanacaktır. Dolayısıyla Facebook ve Twitter, seçimlere doğru yoğun bir şekilde reklam bombardımana başlayacaktır.

Diğer taraftan Twitter, yeni bir hizmet deniyor. Fleet adı verilen hizmet kapsamında kullanıcıların attığı mesajlar isteğe bağlı olarak 24 saat içerisinde otomatik olarak siliniyor. Twitter'dan yapılan açıklamada, Fleet uygulamasıyla yeterince beğeni almayan ya da yeniden paylaşılmayan (retweet) mesajlardan dolayı paylaşım yapmaktan çekinen kullanıcıların platforma çekmeye teşvik edilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Fleet adı verilen geçici Twitter mesajlarını okuyabilmek için kullanıcının profil fotoğrafının üzerine tıklanması gerekiyor. 280 karakterli Fleet'lerin, normal Tweet'ler gibi beğenme, yorum yapma ya da yeniden paylaşma gibi özellikleri bulunmuyor. Ancak direkt mesaj yoluyla ya da emojilerle cevap verilebiliyor.

Sonuç olarak Trump yönetimi 2020 seçimlerine ciddi oranda hazırlanıyor. Twitter’ın alınması büyük bir yankı uyandırırken, Trump’un teknoloji dünyasındaki dengeleri kökten değiştirebileceği yorumu yapıldı. Söz konusu satın alınmayla birlikte, Trump yönetimi seçim kampanyasında Twitter’ı çok rahat bir şekilde kullanabilecek.

Diğer taraftan Twitter’ın kullanıcılarına sunduğu mesajların otomatik silinme hizmeti ile Trump’un seçim ekibi kullanıcılara süreli mesajlar gönderebilecek. Söz konusu hizmet ile birlikte seçim kampanyası ekibi çok rahat bir şekilde çalışabilecek. Zira atılan mesajlar silindiği için ilerleyen süreçte herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak.