Twitter hack vakasının perde arkasında neler var?

Büyük şirketlerin sahiplerine ve ünlü isimlerin kişisel twitter hesaplarına siber operasyon yapıldı. Operasyonu kimler niçin yaptı? Ayrıntılar neler? Detaylar haberimizde…

15 temmuz gecesi Twitter ve CEO Jack Dorsey gözlerini dev sosyal medya platformlarının Twitter’ın hacklenmesi ile açtı. Büyük şirketler, ünüler, siyasetçiler ve milyarderler üzerine bir siber saldırı yapıldı. Birçok milyarderin hesabından art arda bitcoin mesajları paylaşıldı. Bu milyarderlerin başında Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates Barack Obama gibi isimler de var.

110

Başta Twitter ve sonra kullanıcıların da anlam veremediği saldırının ardından hacklenen hesaplardan ve Twitter’a ait resmi hesaplardan kripto para birimi Bitcoin üzerinden bağış talep edildi. Atılan mesajların birçoğunda BTC cüzdan adresi paylaşılarak bu hesaba bağış yapılması istendi. Domain'in Whois bilgisine ulaşıldığına dair bilgiler yayılmaya başlasa bile bazı kullanıcılar, Twitter'ın içinden bir kişinin bu işi yaptığını iddia etti. Twitter, aynı saatlerde olayı fark ettiğine ve üzerinde çalışmaya başladıklarına dair ilk tweet'ini attı. Ancak Twitter'ın dün attığı bazı tweet'ler söylentilerin birebir aynı olmasa da gerçekle benzerlikler taşıdığını kanıtladı. 

210

Twitter tarafından açıklamada iç sistemlere ve araçlara erişimi olan bazı çalışanlarını hedefleyen kişilerin koordineli bir saldırı düzenlediğinden bahsedildi. Bu da ilk hedefin admin paneline erişimi olan birinin olduğunu ve hemen akabinde büyük hesapların hacklenmeye başladığını kanıtlıyor. 

Hack saldırısını yapan kişi ya da kişilerin dünkü olaylardan sonra 110 bin dolar kadar parayı kendi hesabına aktardığı biliniyor. Bir Twitter sözcüsünün paylaştığı bilgilere göre "Kirk" takma adlı birinin dünkü olayların tamamında parmağı bulunuyor. Kirk isimli kişinin halihazırda onaylanmış hesapları çalan ve başkalarına satan bir hacker olduğu söylentileri devam ediyor.

410