Elon Musk: “Pfizer yöneticisi aşı karşıtı paylaşımlar için baskı yapmış”

ABD’li milyarder girişimci Elon Musk, koronavirüs aşısı üreticisi Pfizer’ın yönetim kurulu üyesi Dr. Scott Gottlieb’in mRNA aşıları aleyhindeki paylaşımlar konusunda Twitter yöneticilerine baskı yaptığını öne sürdü.

Elon Musk, “Twitter Dosyaları” ismiyle sürdürdüğü ifşaatın 12.’sini koronavirüs aşılarıyla ilgili eleştirel görüşler paylaşan gazeteci Alex Berenson aracılığıyla yaptı. 

Musk, gazetecinin tweet’ini, “Bazı komplo teorileri aslında doğrudur” ifadeleriyle paylaştı.

Berenson, Gottlieb tarafından Twitter yöneticisi Todd O’Boyle’a, Trump yönetimi yetkilisi Dr. Brett Giroir’in Twitter’daki, “Artık koronavirüs doğal bağılıklığının aşı bağışıklığından üstün olduğu açık. Bir kişi önceden enfeksiyon geçirmişse artık aşı kanıtı için bilimsel bir gerekçe yoktur” sözlerinden duyduğu rahatsızlığı belirten Ağustos 2021 tarihli e-postanın ekran görüntüsünü paylaştı.

Ekran fotoğrafında, Gottlieb’in O’Boyle’a “Bu, yıpratıcı türden bir şey. İsrail’de emsal değerlendirmesinden geçmemiş tek bir retrospektif çalışmadan kapsamlı bir sonuç çıkarıyor. Ancak bu tweet viral olacak ve haber içeriklerini yönlendirecek” diye yazdığı görüldü. Bunun devamında ise Twitter’ın, Giroir’in tweet’ini “yanıltıcı” diye etiketleyerek bir uyarı notuyla beğenme ve paylaşıma kapattığı ortaya çıktı.

Sputnik’in aktardığına göre, gazetecinin ifşaatları Musk’ın paylaşımından sonra 9 saat içinde 16,7 milyon görüntülenmeye ulaştı.

Berenson, “Twitter, dünyada gazetecilik için en önemli platformdur. Bu yüzden hükümetler ve şirketler onu sansürlemek için bu kadar gözünü karartmış durumda” ifadelerini kullandı.

Berenson, kendi internet sitesinde de rapor olarak paylaştığı dosyada, 2022 sonuna kadar ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) Direktörü olarak görevde bulunan Dr. Anthony Fauci’yi eleştiren paylaşımının Gottlieb tarafından hedef alındığına da dikkat çekti.

Berenson’un Twitter hesabı, Gottlieb’in kendisini hedef gösteren bu paylaşımından günler sonra süresiz olarak askıya alınmıştı. Berenson uzun bir yasal mücadelenin ardından Temmuz 2022’de hesabını geri alabilmişti. 

Twitter Dosyalarına tepki olarak Gottlieb, ifşa edilen e-postaların tüm hikayeyi anlatmadığını iddia ederek kendini savundu. Gottlieb, tehdit edildiğine dair Twitter yöneticileriyle yaptığı bazı yazışmaları paylaştı.