Twitter skandalından 17 yaşındaki hacker çıktı

Twitter’da Bill Gates, Elon Musk gibi büyük takipçili hesaplar üzerinden Bitcoin paylaşımı yapan dolandırıcıların beyni olduğu düşünülen 17 yaşındaki Graham Ivan Clark isimli şahıs yakalandı. Graham Ivan Clark yapılan dolandırıcılıkta Mason Sheppard'ın da yer aldığını söyledi.

Twitter’da aralarında Elon Musk, Apple, Barack Obama, Uber, Bill Gates ve Kanye West’in de bulunduğu çok sayıda hesabın ele geçirilmesinin ardından yapılan soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı. ABD Adalet Bakanlığı saldırıyı planladığı gerekçesiyle 17 yaşında, Chaewon takma adını kullanan Mason Sheppard isimli İngiliz vatandaşını tutukladı.

Sheppard ile birlikte saldırıya katılan 19 ve 22 yaşlarında iki kişinin daha tutuklandığı açıklandı. Zanlılar internet ortamında suç işlemek, para aklamaya teşebbüs ve korumalı bir bilgisayara erişim suçlarından yargılanacak.

TWITTER SALDIRILARA GÖZ MÜ YUMUYOR!

Olayın ardından konuyla ilgili açıklama yapan Twitter,  “Bazı kişilerin sosyal yollarla koordineli biçimde Twitter’ın iç sistemlerine erişimi olan çalışanlarımızı hedef aldığına inanıyoruz. Bu yolla aralarında teyitli hesapların da bulunduğu hesaplardan Tweet atıldığını biliyoruz. Başka ne tür kötü niyetli eylemlerde bulunmuş olabileceklerini incelemeye aldık” demişti.

Saldırının fark edilmesinden hemen sonra etkilenen hesapların kilitlendiği ve paylaşımların silindiğini belirten Twitter, tedbir amaçlı olarak çok sayıda teyitli hesaptan paylaşım yapılmasını da geçici bir süreliğine engellediklerini ifade etmişti.