Twitter algoritması sağ görüşü öne çıkarıyor

Twitter algoritmasının sağ eğilimli siyasi parti ve haber kuruluşlarının tweetlerini sol eğilimlilerden daha çok öne çıkardığı açıklandı.

Milyonlarca kullanıcıya sahip sosyal medya platformu Twitter, ABD’deki politikacılar tarafından muhafazakarlara karşı önyargı içerdiği iddialarıyla karşı karşıya kalmıştı. Ancak şirketin kendi yaptığı araştırma tam tersini gösterdi.

Algoritmasının kullanıcılara nasıl siyasi içerik önerdiğini araştıran platform, sağ eğilimli siyasi parti ve haber kuruluşlarının tweetlerini, sol eğilimlilere oranla daha çok öne çıkardığını keşfetti.

Şirket yetkilileri, söz konusu durumun nedenini bilmediklerini ve “cevaplaması zor bir soru” olduğunu ifade etti.

Twitter’ın araştırmasında, siyasi partilerden ve yedi ülkedeki (Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD) haber kuruluşlarının ve kullanıcıların paylaşımları incelendi. 1 Nisan ve 15 Ağustos 2020 tarihleri arasında gönderilen milyonlarca tweet analiz edildi.

Araştırmacıların elde ettikleri verilerde hangi tweetlerin daha fazla öne çıkarıldığına bakıldı ve sağ ana akım partilerin, soldaki muadillerine kıyasla daha yüksek oranda “algoritmik büyütme” elde ettiği tespit edildi.

Twitter’ın Meta (makine öğrenimi, etik, şeffaflık ve hesap verebilirlik) ekibinin yöneticisi Rumman Chowdhury, şirketin bir sonraki adımda söz konusu araştırma sonucunun nedeni bulmaya çalışacağını söyledi.

Öte yandan araştırmacılar, tweetlerin öne çıkarılma oranlarındaki farkın, siyasi partilerin platformdaki kullanıcılara ulaşmak için kullandıkları farklı stratejilerden kaynaklanabileceğini belirtti.