“Türkiye’yi seviyorum”

NATO zirvesi için Londra’ya giden Trump, basın mensuplarına açıklamada bulundu. Türkiye’yi sevdiğini ifade eden Trump, Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iyi anlaştığını belirtti. Peki Trump Türkiye’yi neden seviyor?

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenecek olan NATO zirvesi öncesi NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşen ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye-ABD ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Türkiye’yi sevdiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi anlaştığını ifade eden Trump, Bağdadi operasyonunda Türkiye’nin kendilerine çok yardımcı olduğunu kaydetti.

Trump, “Türkiye, Suriye’ye düzenlediği operasyonun ardından NATO üyesi olarak kalmalı mı?” sorusuna, bu konunun NATO müttefikleri arasında görüşülmesi gereken bir konu olduğu cevabını verdi. Donald Trump, Türkiye’nin ABD’den silah almak istediğini lakin önceki ABD Başkanı Obama’nın bu fırsatı değerlendiremediğini ve bu nedenle Türkiye’nin Rusya’dan silah aldığını ifade etti.

 “ERDOĞAN’A HAYRANIM!”

Geçtiğimiz ay ABD’ye giden Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmüştü. Görüşmenin ardından iki lider kameraların karşısına geçmişti. Ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Trump, “çok harika ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini” ifade etmişti. Erdoğan’ın zor bir lider olduğunu belirten Trump, Erdoğan’ın büyük bir hayranı olduğunu söylemişti.

“SİZ GELDİNİZ HAVA NE KADAR GÜZEL OLDU”

Türkiye, Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD ile mutabakat imzalamıştı. İmzalanan mutabakatın ardından Rusya’nın Soçi kentine giden Erdoğan, Devlet Başkanlığı Rezidansı’nda Putin tarafından kapıda karşılanmıştı. Putin’in ilk sözleri, “Siz geldiniz hava ne kadar güzel oldu” şeklinde olmuştu.

TÜRKİYE SEVGİSİ NEREDEN GELİYOR?

Amerika Birleşik Devletleri, her yıl yayınlamış olduğu Ulusal Güvenlik Stratejisi Belgesinde bu yıl, Çin ve Rusya’yı açık düşman olarak nitelendirdi. Türkiye için herhangi bir sınıflandırma yapmayan belge, Suudi Arabistan ve Mısır’ı dost ülkeler olarak belirtti.

Kağıt üzerinde Rusya’yı açık düşman ve rakip olarak niteleyen ABD, Türkiye’nin Rusya ile iyi ilişkileri olmasından rahatsız. NATO üyesi olan Türkiye, birliğin içindeki en büyük ikinci askeri güce sahip. Suriye özelinde ABD ve Türkiye arasında sorunlar yaşansada bölgede Türkiye’nin alternatifi bir ülke bulunmuyor.

ABD, Türkiye ile ilişkileri tamamen koparırsa bölgedeki en büyük askeri üs olan İncirlik üssünü kapatmak zorunda kalacak. Bu ise hem ABD’nin Ortadoğu çıkarları açısından büyük zarara neden olacak hem de NATO’nun güney ve Rusya sınırı lağvedilmiş olacak. Bu durumda Batı bloğunun sınır güvenliği kendi içlerine kadar çekilecek. Buna ek olarak Rusya ile Türkiye’nin artan askeri iş birliği ve ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine çıkarma girişimleri düşünüldüğünde ABD, bir zamanlar rahat rahat girebildiği yerlere izin almadan giremeyecek hatta bazı noktalarda engellerle karşılaşacak. Türkiye, Akdeniz’e kıyısı olan, bölgedeki en büyük donanmadır ve Doğu Akdeniz’de bulunan enerji kaynakları Türkiye’nin önemini daha da artırmaktadır.

Rusya içinse Türkiye’de bulunan İncirlik üssü kendi güvenliği açısından büyük tehdit durumunda. Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirmeye gayret eden Rusya, S-500’leri ortak üretme teklifinde bulundu. Daha önce de Türkiye’nin NATO’dan ayrılması halinde kapsamlı bir askeri iş birliği teklifi yapmıştı. Rusya’nın buradaki temel motivasyonu NATO içinde çatlak oluşturup kendine karşı bir ittifakta olan ve ittifakın en büyük ikinci ordusuna sahip olan komşusunun kendi yanında yer alması. Özellikle boğazlar konusunda Türkiye’ye muhtaç olan Rusya, olası bir anlaşmazlık durumunda boğazlardan geçememe dolayısıyla dünya ile bağlantısının kesilmesi, belki de Rusya için en nemli olanı. Ayriyeten Türkiye ile olan iyi ilişkiler Rusya açısından sınır problemlerinin ortadan kalkması demek olacak.

Sonuç olarak, her iki ülke de Türkiye ile iyi ilişkiler kurarlarsa kazanacakları çok şey var. Her ikisi de kötü ilişkiler kurmak isterlerse de bu sefer kaybedecekleri çok şeyleri olacak.