GKRY’den AB’ye yaptırım baskısı

Uzun süredir dünya gündeminde sıkça yer tutan Doğu Akdeniz, daha uzun süre gündemden düşmeyecek gibi duruyor. Zira diğer bölge ülkelerin haklarını gasp etmeye odaklanmış Kıbrıs ve Yunanistan gibi ülkeler bölgeyi istikrarsız hale getirirken, pek çok ülkenin egemenliklerini de ihlal ediyor. Bloomberg’in haberine göre Kıbrıs’ın son dönemde sergilemiş olduğu yaklaşımlar bunun en net örneğidir.

Hidro-karbon yatakları bakımdan zengin olan Doğu Akdeniz, uzunca bir dönemdir dünya gündeminde düşmüyor. Zira enerjiye aç Avrupa ve onu Rusya’nın boyunduruğundan kurtarmak isteyen ABD’nin ihtirasları bölgedeki gerginliği her geçen gün artırıyor. Bu durumda bölgenin daha istikrarsız olmasına ve güvenlik sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor.

Doğu Akdeniz dışı ülkelerle işbirlikleri yapan ve diğer komşu ülkelerin haklarını gasp etmeye çalışan bölge ülkeleri, istikrarın geri dönmesini, hakkaniyetli paylaşımın gerçekleşmesini zorlaştırıyor. Nitekim son dönemde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tutumları bunun en net örneğidir. Bloomberg'in konuya dair bilgisi olduğunu belirttiği kaynaklarına dayandırdığı haberi göre Kıbrıs, Brüksel’in Türkiye ile arasındaki gerilime istediği tepkiyi vermemesi nedeniyle AB’nin Belarus’a karşı yaptırım kararı almasını bloke etti.

Habere göre bir toplantıda Kıbrıs yetkilileri, AB içinde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarını sınırlayacak bir karar alınmadığı sürece, Belarus’a karşı yaptırım kararı alınmasını da desteklemeyeceğini söyledi.

AB'nin herhangi bir yaptırım kararı alabilmesi için Kıbrıs dahil 27 üye ülkenin hükümetlerinin onayı gerekiyor. Diğer taraftan Kıbrıs Dışişleri’nden bir kaynak Sputnik’e demecinde Belarus’a karşı yaptırım kararı alınmasını bloke ettikleri haberinin doğru olmadığını belirtti.

AB, ağustos başında Belarus’ta yapılan seçimlerin adil olmadığı kanısına varmış, seçim sonuçlarını tanımadığı açıklamasını yapmıştı. Seçimler sonucunda ülkeyi 26 yıldan beri yöneten Aleksandr Lukaşenko'nun bir dönem için daha devlet başkanı seçildiği açıklanmıştı. Belarus’taki muhalifler de seçim sonuçlarına itiraz ediyor. Ülkede bir aydan beri seçim sonuçlarına ve muhalif politikacıların alıkonulmasına karşı protestolar sürüyor.