Türkiye'ye gönderilen yardımlar neler?

Kahramanmaraş’ta, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem meydana geldi. 10 şehirde hissedilen ve hasara neden olan depremler sonrasında binalar çöktü, çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Türkiye’de uluslararası yardımları da içeren dördüncü seviye alarm verdi. "4. Seviye" alarmın verildiği deprem sonrası birçok ülke Türkiye için seferber oldu.

AZERBAYCAN

Depremin ardından Türkiye’ye ilk kurtarma ekibini yollayan ülke, Azerbaycan oldu. 370 kişiden oluşan yardım ekibinin bir kısmı deprem bölgesine ulaştı.


127

YUNANİSTAN

Yunanistan, Türkiye’ye 21 kişilik yardım ekibi, özel eğitim almış iki köpek, kurtarma faaliyetlerinde kullanılacak özel ekipman, beş doktor gönderdi.


227

KAZAKİSTAN

Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, “Dışişleri ve Acil Durumlar bakanlıkları aracılığıyla Türk makamlarıyla temas kuruldu. Kısa zamanda Türkiye’nin talebi üzerine Kazak kurtarıcılar ve doktorlar afetten etkilenen bölgelere ulaşacak” denildi.


ÖZEBEKİSTAN

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in talimatıyla Türkiye’ye insani yardım, özel ekipman ve 100 kişilik arama kurma ekibi gönderileceği bildirildi.

427